Централната избирателна комисия обяви най-актуалните данни и срокове около подготовката на парламентарните избори на 19 април, стана ясно от редовния брифинг на говорителя на ЦИК Росица Матева, предаде репортер на GlasNews.bg.

По данни на комисията, публикувани в предварителните избирателни списъци, право на глас имат 6 641 768 избиратели. Списъците вече са обявени от общините и могат да бъдат проверени и онлайн чрез системата на ГРАО.

От ЦИК призовават всеки гражданин да провери дали фигурира в списъците. Ако даден избирател липсва, той може да подаде заявление до общината по постоянния си адрес, за да бъде включен.

В изминалата седмица изтече срокът за регистрация на инициативни комитети, които издигат независими кандидати за народни представители.

По информация на ЦИК:

регистрирани са два инициативни комитета

единият е в Враца

другият – в Смолян

ЦИК напомни и няколко важни крайни срока:

До 4 април:

подаване на заявление за гласуване по настоящ адрес

заявки от хора с трайни увреждания за гласуване с подвижна избирателна комисия

Дори избирателят да има регистриран настоящ адрес, заявлението е задължително, за да бъде включен в съответния избирателен списък.

Сериозен интерес има и към гласуването извън страната.

Към обяд на деня на брифинга в ЦИК са постъпили:

15 780 заявления, а по-късно броят им достига над 16 000.

Крайният срок за подаването им е:

24 март, 24:00 ч. българско време

Заявленията се подават електронно чрез сайта на ЦИК.

По препоръка на Министерството на външните работи към момента не се препоръчва разкриване на секции в няколко държави от Близкия изток:

Израел, Йордания, Катар, Кувейт, Обединени арабски емирства, Саудитска Арабия и Ливан.

Решението дали все пак ще има секции там ще бъде взето на по-късен етап.

Междувременно посолството на България в Бразилия е поискало да бъде добавена възможност за подаване на заявления за гласуване, което ЦИК предстои да разгледа.

Комисията обяви и следващите важни срокове за участниците в изборите.

До 14 март – възможни са промени в състава и името на коалициите

До 17 март – регистрация на кандидатските листи

18 март – теглене на жребия за номерата в бюлетината


Общо 24 партии и коалиции са регистрирани за участие в изборите.

През последната седмица са подадени четири жалби срещу решения на ЦИК, но всички са отхвърлени от Върховния административен съд.

Три от жалбите са били свързани с регистрация на партии и коалиции, а една – с назначаването на съставите на секционните избирателни комисии.

ВАС оставя решенията на ЦИК в сила и дори посочва, че комисията дава „емблематичен пример за методически указания при прилагането на Изборния кодекс“.

ЦИК изпрати и допълнителни инструкции до районните избирателни комисии относно формирането на секционните комисии.

Съгласно указанията:

след назначаването на СИК промени в състава ще се допускат само при доказани обстоятелства

например при подадена писмена оставка от член на комисията

Целта е да се предотвратят масови смени на членове непосредствено преди изборния ден.

По време на брифинга беше повдигнат и въпросът за машините за гласуване.

Според Росица Матева:

Българската държава притежава 12 837 машини

всички са закупени нови през 2021 г.

гаранцията им е била 3 години

Тъй като срокът вече е изтекъл, ремонтите вече се поемат от държавата.

Матева подчерта, че машините са закупени чрез обществени поръчки и информацията за цените е публична.

Комисията представи и новата си информационна кампания със слоган:

„Чуваме ли се?“

В социалните мрежи на ЦИК гражданите могат да посочат своята причина да гласуват.

От комисията призоваха медиите и обществото да популяризират инициативата с цел по-висока избирателна активност.