Легендарната къща-музей на Яворов на столичната улица "Раковски" е обявена за продан от ЧСИ за малко над 1,6 милиона лева.
Така отново увисват щедрите обещания на културното министерство, че най-после ще се погрижи многострадалният имот да се удържави.
Съдбата на къщата е не по-малко злочеста от съдбата на самия Яворов. Именно в нея през 1912 г. Лора Каравелова се самоубива, а поетът се гръмва в слепоочието и ослепява.
От 1963 г. имотът функционира като музей на Пейо Яворов, там са изложени оригинали на ръкописите му, уникални фотографии, възстановен е оригиналният му кабинет.
След "демокрацията" обаче домът е реституиран, а оттогава сменя поне шест пъти собствениците си. Сред тяп се нарежда печално известната фондация на Сорос "Отворено общество", фондът "Екуест", който за кратко чистеше боклука на София, масонска организация, бизнесменът Васил Панчев...
През цялото време държава и община се кълнат, че правят всичко възможно да си върнат собствеността и възстановят музея. Някои от собствениците предлагат периодически размяна - да дарят имота и да бъдат компенсирани с адвекватен терен някъде другаде. Държавата обаче ехидно пропуска шанса си и не желае да осъществи подобна сделка, оправдавайки се с "невъзможност" и липса на подобни терени.
Сега къщата пак е на пангара и вероятно скоро ще попадне в ръцете на поредния "честен бизнесмен".
Г-н Банов, г-жо Фандъкова, щом така или иначе се е стигнало до публичен търг, не е ли редно вие, господа, да откупите къщата на един от най-прославените български лирици и да я върнете на почитателите му под формата на музейна сбирка?
Толкова ли няма откъде да извадите 1,6 милиона лева?
Толкова ли в София не се намери един имот, с който да коменсирате собствениците на Яворовия дом? Що за непукизъм и безразличие към съдбата на българските културти паметници?