Еднополови двойки мишки се сдобиха със здрави бебета с помощта на генно инженерство. Постижението е на екип от Китайската академия на науките.

 Метод за зачеване за еднополови двойки хора – това е едно от възможните приложения на новата технологията, макар и засега само на теория и в далечното бъдеще. 

 Малките на женското мишо семейство са здрави и на свой ред са родили бебета. С тях е било по-лесно. Казано съвсем накратко - учените са взели яйцеклетка от едната майка и специален вид клетка, наречена хаплоидна ембрионална стволова клетката, от другата. Освен това екипът е трябвало да „изтрие“ определени генетични инструкции, за бъдат гените на двете мишки съвместими. Не толкова оптимистична е ситуацията за двамата бащи обаче, тъй като тяхното потомство е издържало едва няколко дни. При тях технологията не е проработила така добре. 

 Резултат може да се определи като подвиг на генетичното инженерство. Влечугите, амфибиите и рибите могат да се възпроизвеждат само с един родител, но при бозайниците разплождането е значително по-сложно. Най-висшият клас гръбначни животни, сред които сме и ние хората, наследяваме два набора гени - от майката и от бащата. 

Изследователите са решили да потърсят отговор на въпроса защо всъщност са ни необходими полът и сексът. Целта им е била да разберат кои правила на възпроизвеждането трябва да нарушат, за да направят бебе от еднополови родители.

 Проф. Робин Ловел-Бадж от Института „Франсис Крик“ определя труда на китайските си колеги като „интересен“ и посочва, че „те се опитват да разберат как да ни превърнат в пуйки.“ 

 А заключението на китайските учени е, че сексът е нужен, тъй като нашето ДНК има различно поведение в зависимост от това дали идва от майка или от бащата. Без мъжко и женско генетично копие развитието се обърква. Изследователите смятат, че вече знаят обаче как да се справят с това объркване.

 Въпреки революционните хоризонти във възпроизводството, които откритието разкрива, две майки няма да са в състояние да имат дете в близко бъдеще.

 Все още не е дошъл краят на половете, посочва за БиБиСи д-р Ловел-Бадж.