Ландшафтен архитект Соня СЛАВЧЕВА,
главен експерт в община Пловдив
- Арх. Славчева, докъде стигнаха обектите от Интегрирания план, за които община Пловдив подготви проекти? Кога ще стартира строителството?
- Що се отнася до т.нар. “Градски проекти” по ИПГВР, искам да припомня, че те са в 3 направления - образователна инфраструктура, социална инфраструктура и „Градска среда”. За всички проекти сме подали проектопредложения. Имаме подписано предварително рамково споразумение за финансиране с управляващия орган по ОП „Регионално развитие” към МРРБ.
За съжаление се оказа, че финансирането за образователна инфраструктура не е в достатъчно голям размер. Към момента няма достатъчно средства за стартиране на тези обекти. ОП „Регионално развитие” трябва да се предоговори, защото има голям лимит от средства, които са за социална инфраструктура. В същото време има по-голям интерес към образователната инфраструктура, но там средствата са изчерпани.
- За кои обекти да очакваме да обявите обществени поръчки?
- Най-напреднали са проектите ни в социалната инфраструктура. Имаме подписан договор за финансиране и той е за около 2 млн. лева. Става дума за два обекта - единият е сграда за временно настаняване на лица и семейства на ул. „Мортагон”, където ще строим изцяло нова постройка на 4 етажа в имот частна общинска собственост. Другата сграда е кризисен център за жени, жертви на домашно насилие, на ул. „Стойчо Мушанов“, където реконструираме съществуваща сграда и прилежащите дворни площи. За новата сграда има стартирала обществена поръчка за СМР дейности, публикувана на 11 април, а за кризисния център предстои.
- Какво става с другите проекти по „Градска среда”?
- Подали сме нашето проектно предложение в УО ОПРР към МРРБ и очакваме в най-скоро време да бъде подписан и договорът по „Градска среда”, където финансирането е за 24 милиона лева.
- Кои проекти по „Градска среда” се запазват и кои отпадат?
- Поради ограничените средства отпаднаха като основни проекти някои от междублоковите пространства в Първа градска част, но са запазени като резервни обекти за реализация след 2019 година. Финансиране ще има за реконструкцията на бул. „Мария-Луиза” - това са площите около Понеделник пазара, площад Света Петка и междублоковите пространства, които тангират с булеварда. Ще бъде реконструиран бул.”6 септември” и едно междублоково пространство, което тангира с него, на север.
Също част от улиците в Първа градска част. Средства има и за реконструкцията на участъка от бул. „Марица-юг” от моста на Водната палата до кръстовището с бул. "Източен" (бензиностанция "Шел"), както и прилежащите зелени площи, които ще се преобразят като активна зона за отдих, финансира се и изграждането на част от Гаровия площад, заедно с пешеходните подходи към Централна гара и автогара Юг.
Житният пазар, макар че попада в социалната зона на влияние в ИПГВР, засега не е включен в матрицата - бюджет към ИПГВР за финансиране. Оказа се, че макар да имаме готов проект, той трябва да бъде финансиран изцяло за сметка на община Пловдив, затова засега проектът е стопиран.
За всички обекти в Първа градска част имаме одобрени работни проекти и издадени разрешения за строеж. Документацията за обществените поръчки е готова, чакаме подписването на договора за това финансиране от 24 милиона лева, за да стартираме процедурите и след избор на изпълнители, и строителството на обектите.
Не закъсняваме, срокът е до 2020-а
Пловдив не закъснява с проектите от Интегрирания план, твърди арх. Иван Делчев от екипа на „Булплан”. Срокът е до 2020 г., в рамките на програмния период, уточни той. Експертът припомни, че община Пловдив беше една от първите, които подписаха споразумение за изпълнение на Инвестиционната си програма за усвояване на европейските пари в МРРВ. И е единствената, която вече има готови проекти.
Предоговаряне на средствата вътре в програмата е възможно, уточни Делчев. Само че от нея не могат да се отделят пари за странични обекти - като стадион Пловдив например - които така или иначе не са заложени в ИПГВР и в неговите зони на влияние.
Според арх. Белин Моллов, ръководител на „Булплан”, обновяването на Гладно поле е акцент на тези 80 млн. - повече от 25% от тях ще бъдат концентрирани тук. ”Зоната за икономическо развитие (Гладно поле) не остава само като хубава идея от ИПГВР, каза арх. Моллов - напротив, предвидени са конкретни инвестиции за изграждане на нови улични и подземни инфраструктури и за обновяване на улиците „Богомил”, „Лев Толстой” и „Радко Димитриев”. Предвидено е изграждането на нова детска градина и социални жилища в подкрепа на идеята за създаването на многофункционална зона.
Що се отнася до останалите проекти - зоната със социални функции (Първа градска част с Хаджи Хасан махала) е най-голяма и закономерно включва най-много проекти за реализация. Те обаче ще имат принос към две теми с общоградско значение - интегрирането на река Марица в системата на градския отдих чрез обновяване на публични пространства по южното крайбрежие и доразвитието на културно-туристическите маршрути в града чрез обновяването на улици и площади. Зоната с преобладаващ обществен характер (Централна гара) ще присъства само с един, но много важен проект - обновяване на предгаров площад и част от бул. „Христо Ботев”.
7 години чакаме 100 млн. лева за воден цикъл
Вече седем години Пловдив чака в града да се изсипят 100 млн. лева по оперативна програма „Околна среда”. Безвъзмездната финансова помощ е определена за реконструкция на 14 км водопроводна мрежа в северната част на града с подмяна на главния колектор на бул. „Дунав”, 800 отклонения към сгради, нова канализация и модернизация на Пречиствателна станция.
Проектът беше подготвен още през 2010 г. от екипа на тогавашния кмет Славчо Атанасов. През 2011 г., когато Иван Тотев спечели първия мандат, бяха направени корекции, общината проведе обществени поръчки за избор на изпълнители, но до подписване на договори така и не се стигна. Проектът не получи и окончателното одобрение за финансиране в Брюксел. Под въпрос беше и над 20 млн. лева ДДС, които общината не искаше да поеме от свой бюджет.
Междувременно изтече програмният период, а заедно с него и срокът за изпълнение. Финансирането беше прехвърлено за следващия период, който приключва през 2020 г. Проектът отново претърпя корекции след забележките на МОСВ. Първоначалната сума от 142 млн. лева с ДДС се намали до 106 млн., от които общината трябва да осигури близо 16 млн. лева съфинансиране.
В края на миналата година администрацията е внесла апликационна форма в министерството в очакване да бъде подписан договор. До този момент обаче не се е чуло на водния цикъл да се даде старт. Много градове, включително и съседният Асеновград изпревариха през тези години Пловдив с подобни проекти.
Димитър Кацарски: Няма проблем, нещата вървят
Всичко е наред, програмата се изпълнява, обществените поръчки са качени на сайта на общината. С този ведряшки тон ресорният зам.-кмет инж. Димитър Кацарски отговаря на въпроса на "Марица" докъде са стигнали проектите, за които градът чака 80 млн. лева европейски пари.
Тази тема обаче за Кацарски не е много приятна и той гледа да се отърве час по-скоро, въпреки че според изискванията на ЕС изпълнението на европейските проекти трябва да бъде максимално прозрачно, за да не оставт съмнения за несвършена работа.
Иван Тотев:: Чакаме терена на "Гладно поле" от държавата
Изграждането на инфраструктурата в икономическата зона в кв. "Гладно поле" ще започне, след като държавата предостави част от военните терени на община Пловдив. Ние сме готови и сме изпълнили изискването, пътят към военното поделение е почти завършен. Очакваме прехвърлянето на имотите да стане, когато се сформира новото правителство, коментира кметът Иван Тотев.
Още през 2015 г. Министерството на отбраната се е съгласило да даде на общината 76 дка неизползвани имоти на "Гладно поле". Условието беше администрацията да направи вътрешна улица към бившия 110-и полк. Ремонтът, който струва близо 1 млн. лева, обаче се забави.
Докато вървят протяжните преговори между общината и държавата за военните имоти, много от сградите там пустеят и започнаха да се рушат. Част от огромния двор пък се е превърнал в джунгла от треви и саморасли храсти. /Марица.бг