Националното събрание на Южна Корея гласува за импийчмънт на президента Юн Сук Йол в събота, като го отстрани от длъжност, след като зашеметяващото му обявяване на военно положение по-рано този месец предизвика широко възмущение и потопи страната в конституционна криза.
Съгласно конституцията на Южна Корея министър-председателят Хан Дък Су ще влезе като временен лидер. Сега Конституционният съд ще реши дали да възстанови Юн или официално да го отстрани, разисквания, които може да отнеме до шест месеца.
Импийчмънтът беше последният обрат в един турбулентен мандат, който започна през 2022 г., когато Юн спечели с малко изборите на консервативна, благоприятна за бизнеса платформа. Мандатът му беше белязан от почти постоянни протести и политическа безизходица.
На 3 декември Юн обяви военно положение, обвинявайки опозицията, че е парализирала неговото правителство, и войници бяха изпратени в Народното събрание. Офицер, който ръководеше войниците, по-късно каза, че техните заповеди са били насилствено да премахнат депутатите, за да не достигнат 150-те гласа, необходими за отмяна на военното положение.
Това беше първият път, когато президент на Южна Корея обяви военно положение от края на военната диктатура в страната в края на 80-те години. Снимки на войници с автомати, които излизат от военните хеликоптери и след това се опитват да превземат сградата на Народното събрание, предизвикаха всеобщ шок и възмущение.
Опозицията обаче успя да отхвърли декларацията, което накара Юн да отмени заповедта си в рамките на часове.
Въпреки отстъплението на Юн и по-късното му извинение, неговата неуспешна маневра допълнително насърчи опозицията, която го обвини, че води бунт и започна опити да го отстрани. Имаше и гняв сред голяма част от южнокорейците, които излязоха на десетки хиляди, за да призоват за отстраняването на Юн от поста.
С подкрепата на своята Партия на народната сила Юн оцеля при гласуването за импийчмънт в Националното събрание на 7 декември.
Но натискът върху Юн продължаваше да расте с всеки изминал ден, както и объркването относно това кой управлява Южна Корея . Партията на Юн каза, че той е бил „изключен“ от управлението на държавните дела, включително дипломацията, и предложи той скоро да се оттегли.
Юн първоначално запази мълчание в продължение на няколко дни, но в четвъртък избухна в неочаквана реч, защитавайки указа си за военно положение и обещавайки да се „бори докрай“, за да остане на поста. Той посочи, че ще се бори за отстраняването си в Конституционния съд, ако бъде импийчмънт.