Синът на легендарния музикант Кирил Маричков - Кирил Маричков-младши, е един от седемте съветници по индустриална политика на италианското правителството.
52-годишният Маричков е член на Римската адвокатска колегия, има три магистратури и дълга кариера на Ботуша. Българинът е и част от елитния Комитет по Индустриална политика на Министерството на Индустрията и “Made in Italy”.
Всеки от членовете на Комитета, назначен от Джорджа Мелони, избрани чрез публична селекция под надзора на Сметната Палата и на Бюджетна Комисия на Италия отговаря за определен ресор: дигитализация и цифрови технологии, биофармацевтичен сектор, металургичен сектор, аутомотив, синя икономика, анализ на европейските програми в областта на индустриалната политика и развитието на веригите за стимулиране на малките и средни предприятия.
Комитетът е учреден преди 3 години с функцията да насочва държавната политика чрез инструменти за анализ и оценка в различните области на индустриалната политика и икономическите тенденции в подкрепа на органите, определящи политическите насоки.
Изготвя предложения за определяне на насоките на индустриалната политика, събира данни и статистически обработки по теми, свързани с развитието на индустриалните сектори и т.н.
Част от членовете на Комитета, между които адвокат Маричков, са също така в надзорните съвети на Фонд Иновации на италианската Банка за развитие към Министерство на финансите с цел да координират синергиите между двете институции.
Италианската индустриална политика преживява етап на обновление, с нарастващо осъзнаване за стратегическата ѝ роля в икономическия растеж на страната. След години на ограничено държавно участие, Италия днес инвестира активно в модернизацията на производствената си система, благодарение и на Националния план за възстановяване и устойчивост (PNRR), който подкрепя дигитализацията, екологичния преход и технологичните иновации.
Производствената структура на Италия, доминирана от малки и средни предприятия, показва способност за адаптация: все по-широко се прилагат съвременни технологии и се насърчават ключови сектори като хранително-вкусовата промишленост, прецизната механика, възобновяемата енергия и устойчивият автомобилен сектор.
Засилва се и координацията между институциите, предприятията и регионите, което насърчава по-интегрирана и дългосрочно ориентирана визия за индустриалното развитие, пише Днес.бг.
В този контекст италианската индустриална политика се утвърждава като положителен двигател в еврозоната, способен да направи страната по-конкурентоспособна, устойчива и иновативна.