Есента е един от най-вредните сезони за автомобила. Резките промени в температурите, честите валежи, калта по пътищата - всичко това създава допълнителни главоболия на водачите.
Затова и не е излишно още сега да бъде направена щателна проверка на автомобила, за да може той да бъде подготвен за смяната на сезоните.
Това може да бъде направено както в професионален сервиз, така и напълно самостоятелно. Важното е да се придържате към основните правила, категорични са експертите от Autonews, които посочват какви са основните точки в тази подготовка.
Как да подготвим автомобила си за есента
Преди настъпването на есента е желателно да се провери състоянието на каросерията, тъй като след традиционните летни пътувания по нея може да са се появили драскотини и вдлъбнатини. Влагата, която е типична за настъпващия сезон, моментално прониква в тези слаби места, което води до пробив в защитата на боята и лака. И съответно се стига до корозия.
Преди проверката автомобилът трябва да бъде добре измит. Откритите драскотини може да бъдат замазани и полирани, като нужните за това материали се продават във всеки магазин за автомобилна козметика. Ако уврежданията да по-големи и вече се е появила ръжда, най-добрият вариант е собственикът да се обърне към специализиран сервиз. Освен това, трябва да се провери и дъното на автомобила, което също може да се нуждае от обработка със специални вещества.
Проверката на фаровете, разбира се, трябва да се извършва редовно, а не само при смяната на сезоните. Именно при влошаване на временно обаче проблемите със светлините могат да имат тежки последствия. Трябва да помните, че през есента денят намалява и се стъмва по-бърза. Затова, ако някоя крушка е изгоряла или свети слабо, тя трябва да бъде заменена с нова, която обаче не бива да заслепява другите на пътя.
Не по-малко внимание трябва да бъде отделено и на салона. Платнените стелки е добре да бъдат заменени с гумени или силиконови. Заради повишената през есента влажност е добре от автомобила да бъдат премахнати предметите, които лесно попиват влагата - като подложки от плат и калъфи, например.
Много е важно да се провери и изправността на климатичната система. Тя не само трябва да охлажда въздуха в салона, но и да пречи на изпотяването на стъклата. Подаването на топлина също трябва да бъде наред, защото навън става все по-студено. Не е лошо да се смени и салонния филтър. Важно е да се помни, че проверката на климатичната система става при загрял двигател, като тя се включва на максимум.
Заради безопасността на всички в автомобила, а и на останалите на пътя, челното стъкло винаги трябва да бъде чисто. През есента обаче времето се разваля и тогава се появяват и проблемите. Честите дъждове, съчетани с калната киша от пътя, образуват слой мръсотия на стъклото пред шофьора, като чистачките не успяват да се справят. Затова тяхното състояние трябва да бъде проверено.
Много важно е преди настъпването на есента да бъдат проверени и гумите. По време на силните дъждове сериозното износване на гумите може да има фатални последици. Коефициентът на съпротивление на мокър път намалява 1,5-2 пъти, което значително влошава устойчивостта на автомобила. Гумите може да бъдат проверени самостоятелно, като дълбочината на протектора се измерва дори с нормална линия. Хубаво е тя да бъде поне 2 мм.
Въпреки че сериозни студове има още време, проверете акумулатора още сега. Дори да е напълно нов, той също се нуждае от редовно поддръжка. Корпусът му трябва да се почиства, а също така да се следи за състоянието на клемите и да се проверява електролита. Не е лошо преди настъпването на есента акумулаторът да бъде зареден с помощта на специално зарядно устройство.
Трябва да се знае, че един акумулатор обикновено изкарва 4-5 години, така че ако вашият е на повече, трябва да сте особено внимателни. Препоръчва се редовната проверка на напрежението при неработещ двигател, като той трябва да бъде не по-малко от 11,8-12,0 В. След това проверете тези стойности при стартиран мотор и ако уредът показва под 13,5 в или над 14 В, това е сериозна причина да се замислите за смяна на акумулатора.