6135 евро помощ за покупка на електромобил ще се дава и в България. Това е предвидено в новата програма "Околна среда", пусната за обществено обсъждане, преди да бъде изпратена до Европейската комисия.
По-конкретно стимулът ще бъде в размер от 30% от стойността на електромобила, но не повече от 6135 евро.
Общата помощ е в размер на 60 млн. евро, като средствата ще се набавят чрез финансови инструменти.
Уловката
Тя обаче ще е само за граждани, живеещи в общини с мръсен въздух, които ще трябва да предадат за рециклиране високоемисионните си дизелови коли с категория пре-евро или евро 1.
Идеята е да се подобри качеството на атмосферния въздух. Със същата цел ще се подкрепя и въвеждането на зони с ниски емисии в градове с лошо качество на въздуха и проблеми с трафика.
Освен това до 2029 г. трябва да са подменени отоплителните уреди на твърдо гориво в над 100 хил. български жилища. Те ще бъдат избрани според големината на доходите, помощите за отопление и ефективността на инвестициите.
Малка пилотна процедура ще насърчи използването на възобновяема енергия, водород и други иновативни алтернативи, където е приложимо.
Като цяло спестените емисии на фини прахови частици трябва да достигнат до 1650 тона на година. За това ще допринесе и допълнително озеленяване, както и модернизация на станциите за мониторинг.
Общо 1,835 млрд. евро иска България по новата програма "Околна среда" (ПОС), която е със срок на действие до 2027 година.
Подмяна и реконструкция на съществуващата ВиК мрежа е друга от основните цели на програмата и е единствената задача, заложена в приоритет "Води". Необходимите инвестиции за отрасъла са около 2,88 млрд. евро, което надхвърля значително финансирането чрез европейските фондове, се посочва в документа. Затова се дава приоритет на населени места с над 10 хил. жители, и то само за консолидирани райони.
Конкретно за новия програмен период се планира да започнат инвестиции в районите Велико Търново, Габрово, Плевен, София-град и област, Търговище и Хасково.
По-малките градове с брой на жителите между 5 и 10 хил. ще бъдат подкрепени по Националния план за възстановяване, а най-малките населени места с под 2 хил. живущи в тях ще се финансират по новата селскостопанска програма.