Освен добри юристи, по-важно е да бъдем добри хора. Да не спираме да се развиваме и да сбъдваме мечтите си. И дори някой да се отклони от пътя на правото, в края на деня да е удовлетворен от това, което прави. Това послание ще отправи към своите състуденти днес абсолвентката Елеонора Димитрова.
24-годишната пловдивчанка е пълната отличничка на Випуск 2020 на Юридическия факултет към Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”. Това й дава привилегията да произнесе слово пред 100-те студенти от редовна и задочна форма на обучение, които се дипломират днес. Сред тях има 16 отличници, но Елеонора е единствената, която през петте години на обучение няма нито една оценка, по-ниска от отличен 6.00. Лично министърът на правосъдието проф. д-р Янаки Стоилов връчи дипломите на абсолвентите отличници, а сред поканените официални лица на събитието бяха представители на президента, областния управител, местната власт, магистрати, Адвокатска колегия – Пловдив.
„Развълнувана съм, предполагам и всички мои колеги също. Предстоят ни много нови възможности, но с тях и много нови отговорности. Пожелавам на всички да сбъднат професионалните и личните си мечти и без значение какъв път изберат, накрая на деня да се чувстват удовлетворени от това, което са избрали“, пожела на колегите си пълният отличник.
Елеонора Димитрова е завършила Строителство и архитектура в Професионалната гимназия по архитектура, строителство и геодезия „Арх. Камен Петков“. В 11 клас обаче решава, че иска да се развива в друга насока и кандидатства „Право”. Споделя, че в семейството й няма юристи и по тази причина никой не е очаквал да поеме по този труден път.
„Винаги съм проявявала интерес към съдебната система. Следяла съм в новинарските сайтове по-известните казуси”, кязва момичето.
Следването в ПУ не било лесно. Изисквало да бъде научен голям обем от материал. Един учебник е в порядъка на 1000-1500 страници.
„Въпросът не е само да научиш наизуст тези страници. Ако не вложиш мисъл, е невъзможно да ги запомниш и приложиш. А и повечето от нашите изпити бяха устни, други с казуси. Това, че си назубрил някаква материя, не означава нищо. Трябва да знаеш как да я приложиш”, признава тя.
От друга страна, това било много полезно. Защото не учили само суха материя, а още от студентската банка са прилагали казуси, с които ще се сблъскат след това в професията.
„Доста безсънни нощи сме прекарали за подготовка – не само аз, но и всички колеги. Имахме натоварено ежедневие – лекции, упражнения. Но и преподавателите не ни приемаха просто като поредните студенти. Много от тях искаха да ни подготвят за живота след университета. Отделяха дори от личното си време, за да ни дадат допълнителна информация. Помагаха ни, насърчаваха, предлагаха ни стажове. Което ни мотивираше”, разказва Елеонора.
Тя признава, че не винаги е била подготвена на 100 процента и е невъзможно да знаеш всичко за всички изпити. Но когато можеш да разсъждаваш, полагаш усилия, редовен си на лекции и упражнения, взимаш участие, преподавателите те стимулират. Изключително доволна е от избора на учебно заведение и от образованието, което е получила.
„Преподават ни много изявени магистрати, бивши конституционни съдии, практикуващи юристи. Не са хора, които просто теоретично са запознати с материята, а могат да ни дадат практически съвети за бъдещето. Ние грабехме, каквото можехме да вземем – взехме”, казва юристката.
Най-интересно по време на следването й пък били упражненията, по време на които решавали реални казуси. Както и стажовете, които им позволили да видят как работят съдът, прокуратурата, различните институции. Което според нея много помага на младите хора да изберат с какво искат да се занимават след университета.
„Тази професия изисква жертви – най-вече на време с най-близките хора. Когато имаш изпити и трябва да се подготвяш, не ти остава време за нищо друго. Но трябва всеки сам за себе си да прецени дали иска да е много добър и да прави жертви, или ще е средно ниво”, казва момичето.
Самата тя е привлечена от гражданско, търговско, облигационно право. И въпреки че завършва днес, вече има натрупан практически опит. От 6 месеца е юрисконсулт на Трафик СОТ и се занимава с юридическите казуси на охранителната фирма. Казва, че се чувства много добре на работното си място. А собственикът на компанията и колегите й споделят, че още от първия ден момичето се отнася професионално към поставените задачи, изключително отговорна е и е ценен кадър.
В малкото свободно време Елеонора обича да пътува. Мечтае пандемията да отмине по-бързо, за да може отново да стегне куфарите и да обикаля света.
Тази церемония бе специална не само заради гостите и успехът на студентите на Юридически факултет, но и защото бе първата присъствена официална церемония за връчване на дипломи от началото на пандемията с COVID-19. Събитието се проведе при стриктно спазване на противоепидемичните мерки.
През учебната 2021/2022 г. Юридическият факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“ ще приеме 110 студенти, които ще се обучават в специалност „Право“ – редовна форма на обучение, държавна поръчка; 30 студенти в платена форма на редовно обучение; 20 студенти в платена форма на задочно обучение.
Приемът в специалност „Право“ през учебната 2021/2022 г. ще е без полагане на конкурсни изпити по български език и по история, а само с оценка от държавен зрелостен изпит по Български език и литература и оценката по История на България (задължителна подготовка) от дипломата за средно образование. Kогато в дипломата за средно образование са вписани две оценки по История на България, като едната от тях е от ДЗИ, а другата - от задължителната подготовка, за балообразуваща оценка се счита оценката от държавния зрелостен изпит.
Срокът на обучение е 5 години (10 семестъра), като след успешно дипломиране се получава образователно-квалификационна степен „магистър“. Завършилите висше юридическо образование придобиват юридическа правоспособност след провеждане на стаж, организиран от Министерството на правосъдието. Те могат да работят като адвокати, съдии, прокурори, следователи, разследващи полицаи, юрисконсулти и юридически съветници в държавните и местните органи и организации, в търговски дружества и др., като нотариуси, арбитри, съдия-изпълнители и на други длъжности, за които се изисква юридическо образование.
Юридическият факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ е създаден през 1992 г. Акредитиран е от Националната агенция за оценяване и акредитация (оценка 9.17, дадена през 2018 г.) и е в „Топ 3“ сред юридическите факултети, съгласно Рейтинговата система на висшите училища в България.
Трафика са топ репортери 13:25, 03.07.2021
Ооо каква сензационна новина