Единични чинове в училище ще ограничават опасността от зараза. 

"Повечето превантивни мерки са от няколко години. Има едно външно разширение в училището ни, което не позволява децата да се струпват на едно място. Има дезинфектанти на входа на училището. На влизане се следва ясната посока. Чиновете са единични. Всяко дете си има своето работно място. Разстоянията между отделните колони са достатъчно големи. Има пространство, проветрява се достатъчно често. Бюрото на учителя е отделено на достатъчна дистанция", разясни зам.-директорът на 119 СУ Симеон Ангелов пред Bulgaria ON AIR. 

 Председателят на синдикат "Образование" д-р Юлиян Петров пък обясни какви ще са правилата през новата учебна година.

"Директорът и ръководството на училището ще бъдат отговорни за целия процес по време на извънредното положение. Когато се види ученик без маска или друго нарушение, директорът е длъжен да вземе отношение. Може би формално ще се определи комисия, която ще отговаря за тези неща", заяви експертът

"Има болести, които са опасни за децата, но от Министерството на здравеопазването трябва да помислят и за българските учители, които също са уязвими. Ако няма учители, няма да има и образователна система. Надявам се колективите да намерят правилния алгоритъм и да установят точния режим на работа", каза още той.

"Един здравен работник - лекар - от един поглед едва ли ще може да разпознае коронавируса. Ако първите симптоми са изписани в нормативната база, то те трябва да се знаят. Добре е учителят да бъде мотивиран за неговия труд и той да му се заплати. Бих искал да има оптимизъм, че нещата в образованието ще се случат. Грижата за нашите деца е водеща. Надявам се, че всички ще спазват правилата и годината ще бъде спокойна", допълни Петров.