Синдикат "Образование" към Конфедерацията на труда "Подкрепа" и Министерството на образованието са обсъдили около 20 акцента за предстоящи промени в Закона за предучилищното и училищното образование. 
 
Един от тях е децата с дефицити да могат да повтарят първи клас, а зрелостниците с определен успех да се освобождават от задължителните матури. Това съобщи във Велико Търново синдикалният лидер Юлиян Петров и допълни, че въвеждането на задължително обучение по религия в училище няма да реши напълно проблемите с дисциплината. 
 
Според проучване на синдиката 85% от анкетираните учители подкрепят идеята децата с дефицити, особено езикови и при социално-поведенческите умения, да може да повтарят първи клас. Сега тази възможност не е предвидена.
 
Като "кух" текст в закона Юлиян Петров определи задължителните подготвителни групи преди първи клас, които трябва да покрият тези дефицити:
 
"Ако едно дете дори без да е посещавало тези групи, никой няма право да го върне".
 
75% от учителите подкрепят и предложението за освобождаване от задължителните матури в 12 клас на учениците при постигане на определен успех: "Това е нашето послание да повишим активността на учениците през последните години по поне тези два матуритетни предмета", посочи Петров пред БНР.
Въвеждането на дисциплината "Религия и добродетели" в училище трудно ще реши самостоятелно дългогодишният проблем с дисциплината в клас, коментира Юлиян Петров:
 
"Това е нещо, което ще бъде една буква от азбуката за решение на този проблем. Затова ние предлагаме оценка по дисциплина, която е вършила работа през нашата образователна история".
 
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" продължава да настоява между родителите и училищата да се сключват договори.