Задължителен ли ще бъде часът по религия в училищата и как ще се въведе в класните стаи - това разясниха от Министерството на образованието след ожесточена полемика по темата. 

Новата дисциплина предизвика недоволство сред родители и преподаватели, а за утре е планиран и протест срещу промяната. 

В МОН днес беше представена концепцията на предмета "Добродетели и религия". Предметът няма да бъде задължителен и в училищата няма да преподават свещенослужители, каза образователният министър Красимир Вълчев. 

"В програмата "Добродетели и етика" сме стъпили на опита на други страни, на български училища, които имат в подобна програма. Стъпили сме на това, за което смятаме, че децата трябва да придобият като нагласи за света. Учебният предмет няма да доведе до допълнителна натовареност. Допълнителният час ще бъде въведен поетапно. Той ще бъде част от общия брой часове на учениците", обясни шефът на МОН.

Ако законопроектът бъде приет, предметът ще се преподава още от 1 клас и ще се изучват основните добродетели, както и българските празници.

От Асоциация "Родители" смятат, че предметът е нелогичен и преди да бъде въведен, трябва да се направи задълбочен анализ за ефекта, който той би имал върху образованието.