Народното събрание прие на първо четене законопроект за промени в Закона за висшето образование, който предвижда намаляване на таксите за платено обучение в университетите с до 25%. Предложението беше подкрепено от 148 народни представители, 11 гласуваха „против“, а други 11 се въздържаха.
Законопроектът, внесен от членове на Комисията по образование и наука, предвижда таксите за платено обучение да не надвишават 75% от размера на държавната субсидия за издръжка на студент.
Ректорът на СУ: Проблемът не е изкуствено създаден, но е преекспониран
Според вносителите, нарастването на тази субсидия е довело до парадоксална ситуация – платеното обучение в българските университети вече струва колкото или дори повече от обучението в редица висши училища в Западна Европа и Северна Америка. Това поставя българските университети в неблагоприятна позиция на глобалния образователен пазар и прави висшето образование недостъпно както за родни, така и за чуждестранни студенти.
По време на дебатите депутатът Петя Цанкова от БСП – Обединена левица заяви, че промените целят да коригират сериозния дисбаланс в системата. Тя посочи, че увеличената държавна субсидия, въведена с бюджета за 2025 г., автоматично е повишила таксите за платено обучение, тъй като двете са пряко свързани по закон. Според Цанкова, предложените изменения ще позволят по-широк достъп до висше образование, без това да застрашава качеството му.
Организаторът на студентския протест пред GlasNews: „Образованието е право, а не привилегия"
Друг акцент в законопроекта е възможността висшите училища и студентите да сключват договори с работодатели. Така обучението на студент може да бъде финансирано от фирма, срещу задължението след завършване студентът да започне работа там за определен период. Цанкова подчерта, че в момента липсва правна уредба за подновяване на такива договори или прехвърляне на задълженията към друг работодател. Новият модел въвежда четиристранен договор между университет, студент, настоящ и нов работодател, което ще осигури по-голяма гъвкавост и ще засили връзката между образованието и пазара на труда.
Министърът на образованието Красимир Вълчев също подкрепи необходимостта от промени, но предупреди, че трябва да остане минимално ниво на регулация, за да се избегне рискът от т.нар. кроссубсидиране – неправомерно прехвърляне на средства от субсидираните студенти към тези в платено обучение. Вълчев изрази мнение, че настоящият текст на закона фиксира твърде строго размера на таксите и не позволява гъвкавост при вземането на решения на институционално ниво.
Критики към законопроекта бяха изразени от Николай Денков от ПП–ДБ, който заяви, че предложените промени няма да доведат до устойчивост и не предвиждат ясен механизъм за развитие на системата в дългосрочен план. От ДПС–Ново начало подкрепиха проекта, но с условието, че той ще бъде коригиран между първо и второ четене, за да отрази реалните нужди на висшите училища и предложенията на Съвета на ректорите.
Председателят на парламента Наталия Киселова предупреди, че моментът на приемане на подобни промени – по време на кандидатстудентската кампания – води до напрежение и дори отлив към частни университети.
Междувременно, студентски протест под надслов „Образованието е право – не привилегия!“ е насрочен за тази вечер от 18:00 ч. пред входа на Софийския университет.
Предстои законопроектът да бъде разгледан на второ четене, като междувременно ще бъдат събрани допълнителни становища и предложения от академичната и обществена общност.
Прочетете още
- 18:37 Опасност от нови пламъци в Пазарджик! Пожарникари и полиция пазят хората ВИДЕО
- 16:00 От зори: Младежи вандалстват в София, повредиха спирка на градския транспорт СНИМКИ
- 15:00 Опасно поведение на АМ "Тракия", шофьор най-нагло се промъкна между два камиона ВИДЕО
- 18:28 И Стара Загора пламна! Гъст черен дим и силен вятър пълзят към града ВИДЕО