Днес, 9 юли - в центъра на София недоволни студенти от цялата страна се събраха за демонстрация срещу увеличаването на таксите на обучаващите се в платена форма в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ (СУ). Таксите засягат около 16 хиляди студенти от цялата страна, съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев днес. По-рано през деня пък депутатите решиха на първо четене таксите да намалеят с до 25%.
Увеличението на таксите се случва и в кулминацията на кандидатстудентската кампания - дни преди да излязат първите резултати от класиранията за прием в университета. Това ще се случи утре.
Припомняме, че таксата за обучение при някои специалности скочи с над 200%, като при „Екохимия“ тя стана 28 хиляди лева, за учебната 2024/2025 година тя е била около 9 хиляди. Част от недоволството на студентите бе предизвикано и от факта, че вече записаните студенти също ще бъдат подложени на новите такси.
Причината за рязкото покачване на университетските такси е формулата, по която те се изчисляват. Тя е утвърдена от Министерския съвет и основният ѝ елемент досега беше стойността на таксата за студентите, обучаващи се по държавна поръчка, която се вземаше на 100%. По тази част няма сериозни промени.
Промяната идва от това, че тази година Министерският съвет е увеличил значително стойността на другите компоненти във формулата, които важат за студентите в платена форма на обучение. Сред тях са комплексната оценка на обучението, нуждите на пазара на труда и различни нормативи за конкретните специалности.
Студенти от СУ излизат на протест срещу увеличаването на таксите за платеното обучение
Събирателният ефект от всички тези увеличени елементи е довел до безпрецедентен скок на таксите.
В опит да се ограничи ударът върху студентите, в парламента са внесени промени в закона, които предвиждат таксата за редовна форма на обучение да не надвишава 75% от стойността на издръжката.
Министърът на образованието Красимир Вълчев защити въведените промени, посочвайки, че формулата за изчисление на таксите не е нова. Той изрази надежда, че предложените промени ще доведат до по-плавно поскъпване, макар че такова е неизбежно. Според него ръстът се дължи и на по-високото финансиране за държавна поръчка, както и на засилената тежест на показателя за качество в обучението.
-25%
Днес депутатите на първо четене решиха таксите да намалеят с до 25%. Промените в Закона за висшето образование бяха приети със 148 гласа "за", 11 "против" и 11 "въздържал се".
Според закона сега таксата за платено обучение е равна на парите, с които държавата субсидира обучението на един студент по държавна поръчка плюс годишната такса, която си плащат студентите.
Гласуваните законодателни промени предлагат таксата за студент в платено обучение да се равнява на 60% от средствата, предоставяни за издръжка на студент по държавна поръчка в съответното професионално направление, вместо досегашните 100%. Освен това се предлага ограничение, според което таксата на вече приетите студенти не може да бъде увеличавана с повече от 20% спрямо предходната академична година.
По-рано през деня ректорът на СУ коментира, че проблемът не е изкуствено създаден, но е преекспониран. "Винаги, когато такива сложни процеси се управляват през формули се стига до подобни ситуации. Таксите от платеното обучение се определят основно от три компонента - издръжката, която получават различните висши училища, таксите, които плащат редовните студенти, и коефициента, който имаме за качество. И накрая комплексна оценка. И тъй като Софийският университет е водещ в повечето професионални направления при нас най-много се качва с този коефициент размерът на таксата", коментира проф. Георги Вълчев.
Ректорът на СУ: Проблемът не е изкуствено създаден, но е преекспониран
По думите му в природните направления издръжката трябва да е по-висока, тъй като има лаборатории и повече апаратура.
Вчера специално пред GlasNews говори организаторът на днешния протест. Той бе категоричен, че демонстрациите няма да спрат, докато не се види промяна.
„Много добре знаем как протестът наистина влияе върху взимането на политически решения“, добави той и уточни, че протестът ще бъде мирен, надпартиен, неполитически и с едни конкретни искания, а идеята – „да може да продължим да учим и в България да има право на образование и това да е точно право, а не привилегия, както е и лозунгът на протеста“, каза Александър Танев пред репортер на медията ни вчера.
Организаторът на студентския протест пред GlasNews: „Образованието е право, а не привилегия"
Днес в София присъстват студенти от цялата страна. Пред сградата на Ректора е Даниела Господинова, кандидат-студентка по “Психология”. Тя намира за неприемлив факта, че таксите с увеличението са били публикувани едва след началото на кандидатстудентската кампания.
Тя е записала психология на първо желание, както субсидирано обучение, така и платена форма на обучение. Ако не е приета в СУ (в държавна форма на обучение) Даниела ще избере по-евтиния вариант - частния университет НБУ. Освен Даниела, намираме и друг кандидат-студент - Теодор, бъдещ юрист.
Габриела също присъства на протеста. В момента тя е платено обучение във Факултета по журналистика и масова комуникация. Ако ръстът на таксите остане, Габриела ще прекрати обучението си, въпреки че Й остават 2 години докато завърши.
“6 хиляди за специалност Журналистика е лудост и лукс, който не си заслужава”, каза тя. “Бих дала повече пари, ако имах повече права. В момента нямам право на стипендия, въпреки че съм с отличен успех. Да се сдобиеш с общежитие, също е изключително трудно.”
Тя споделя, че нейна приятелка, която учи Връзки с обществеността - платено обучение, също мисли да прекрати. Двете ще предпочетат НБУ.”
Пред GlasNews Теодор, бъдещ юрист, кандидат-студент във Юридическия факултет в СУ, коментира, че таксите са станали “безбожно високи и непосилни за едно стандартно българско семейство”. Утре ако бъде приет в платена форма на обучение няма да се откаже, но вярва, че негови колеги ще го направят. “Не е уместно да кандидатстваш на една такса и когато приключи кампанията да си задължен да плащаш друга”, казва той и затова е сред скандиращите “Искаме да учим”.
“Убеден съм, че всички имат достатъчно аргументи да бъдем тук. Трябва да бъдем чути първо от медиите, после от тези, които решават”, каза организаторът на демонстрацията Александър Танев пред протестиращите на фона на продължаващите скандирания “Искаме да учим”.
Прочетете още
- 18:37 Опасност от нови пламъци в Пазарджик! Пожарникари и полиция пазят хората ВИДЕО
- 16:00 От зори: Младежи вандалстват в София, повредиха спирка на градския транспорт СНИМКИ
- 20:09 Пожар гори край пътя между Карлово и село Васил Левски
- 18:00 Асеновградчанка: Дете с тротинетка щеше да стане на кайма на ул. "Съединение"