Специално пред GlasNews говори организаторът на утрешния студентски протест.
Припомняме, че повод за недоволството сред обучаващите се в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ (СУ) е рязкото повишаване на таксите за студентите в платена форма на обучение.
Младите хора ще излязат утре в центъра на София.
Александър Танев, студент по Право в СУ, е организаторът на протеста. Пред репортер на GlasNews той разказа, че всеки студент трябва да има право да учи и да остане в родината си, а заради новата формула за изчисление на таксата отнема тези права.
„Твърдението на властта за това, че никой специално не е увеличил тези такси, е вярно, но [това] се дължи на повишаването на държавна субсидия и една определена формула, записана в закона“, казва Александър, добавяйки, че пресмятането става почти автоматично. „Но това не променя ситуацията“, казва той, отбелязвайки, че студент, който няма възможността да продължи своето обучение, няма да се успокои от обяснението от формулата в Закона за висшето образование.
Студенти от СУ излизат на протест срещу увеличаването на таксите за платеното обучение
А това ще засегне много хора, казва Александър и уточнява, че може да говорим и за колапс на висшето обучение в България.
„Говорим за студенти, които няма да могат да запишат следващата година, за такива, които едва ли ще изберат да се обучават в държавен университет, тъй като таксата в момента в СУ ще стане по-голяма от тази на частния Нов български университет (НБУ), където е по-лесно да съчетаеш работата с ученето“.
Според организатора на утрешния протест ще отпаднат и голям брой магистърски програми, тъй като те предимно се финансират от таксите на студентите в платена форма на обучение.
Как се роди идеята за протеста?
Александър научил за увеличаването на таксите миналата седмица. „Първоначално си мислех, че може би не разбирам правилно, защото не можех да повярвам, че при толкова огромна несправедливост ще има нулева реакция“, казва той за причината да инициира протеста.
„Много добре знаем как протестът наистина влияе върху взимането на политически решения“, добави той и уточни, че протестът ще бъде мирен, надпартиен, неполитически и с едни конкретни искания, а идеята – „да може да продължим да учим и в България да има право на образование и това да е точно право, а не привилегия, както е и лозунгът на протеста“.
Танев коментира и разговорите, проведени между Студентския съвет при СУ и Министерството на образованието и науката, които бяха по покана на шефа на ведомството – Красимир Вълчев.
Студенти от СУ обсъдиха повишаването на таксите с шефа на МОН
„Благодарим на министър Вълчев за проявената готовност за открит диалог и за това, че се отнесе с внимание към студентските аргументи. Смятаме, че такъв диалог между институциите и студентската общност е не просто полезен – той е жизненоважен за бъдещето на българското образование“, написаха от Студентския дипломатически клуб (СДК), чийто председател също участва в разговорите.
От СДК посочват, че Вълчев е поел ангажимент за компоненти „качество“, който е довел до най-голямо увеличение. Потвърдено бе, че ще се въведе и механизъм за по-голяма предвидимост и етапност при евентуални бъдещи увеличения.
Александър, който не уточни дали е присъствал на срещата, каза, че това е добър сигнал, но „в критичното положение, в което се намираме, е крайно недостатъчно това, затова протест ще има до момента, когато наистина ще постигнем нашите цели за достъпно образование. И колкото повече хора ще видим утре, толкова по-твърдо ще можем да отстоим позицията си“, каза младежът.
В протеста утре освен студенти от СУ, ще се присъединят и техни колеги от Благоевград и Велико Търново.