На 4 юли студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) бяха изненадани от рязкото увеличение на таксите на специалностите в платена форма на обучение, които съветът на деканите на СУ прие на 3 юли.

Още тогава GlasNews ви разказа, че студентите на най-големия университет в страната, които не са в държавна форма на обучение, са принудени да заплащат двойни, а и в някои случаи тройни, такси, за да могат да продължат своето обучение по съответната специалност.

Като пример ще посоча моята специалност - Журналистика, редовно обучение. Имам късмета да бъда приет в субсидираното от държава обучение. Моята такса не се променя - тя остава 600 лева за цялата година на обучение, т. е. по 300 лева на семестър.

Положението на мои колеги, приети в обучение срещу заплащане, обаче не е същото. Тяхната такса от 2 987 лева годишно става от тази година на 5 861 лева - отново за редовно обучение.

За задочниците също има промяна. От 2 787 лева таксата се увеличава на 5 661.

Таксите в СУ за платеното обучение скочиха двойно, при някои специалности - тройно!

Прости математически сметки показват ясно, че увеличението за бъдещите журналисти е около 96% за редовните студенти, а за тези, учещи в задочно обучение, този процент е дори по-голям - 103%.

Увеличение в таксата има и при една от най-желаните специалности на университета - Право. Там тя се покачва с цели 105 на сто, или иначе казано от 3 258 лева на година на 6 704 лева за редовно обучение. Малко по-голям е процентът за задочното обучение. 

Нека вземем още една специалност - Екохимия.

Там процентът изглежда още по-страшен, тъй като студентите миналата година са заплатили 9 419 лева, както за редовно, така и за задочно обучение. От октомври първокурсниците и сегашните студенти, изучаващи тази специалност в платена форма на обучение, ще заплащат 28 366 лева, като тук процентът на увеличение е 200.

Такси, подобни като тези за специалност Екохимия, освен във Факултета по химия и фармация, има и във Физическия факултет, където таксите за всички специалности са по 26 690 лева на година.

Цялото приложение с таксите за платена форма на обучение за уч. 2025/2026 г. на студенти в ОКС „бакалавър“ и „магистър“ след средно образование може да намерите по-долу в статията.

Как СУ обяснява този ръст?

Софийският университет даде пояснение за увеличението на таксите за студентите в платена форма на обучение. Със становище, публикувано на уебсайта на висшето учебно заведение, от алма-матер обясниха, че те не подкрепят това увеличение и дават като причина внесен законопроект в Народното събрание.

"Въвеждането на толкова високи такси в държавните университети създава конкурентно предимство за частните университети в нашата страна, които не са обхванати от тази регулация. Значителното повишаване на таксите не съответства на нивото на доходи в България. То силно може да ограничи достъпа до висше образование в България. Тази мярка в никакъв случай няма да подпомогне целите на политиката във висшето образование", се казва в становището.

Според университета, съществуващата регулация и предлаганите изменения са силно рестриктивни спрямо държавните висши училища, ограничавайки способността им провеждат собствена политика за развитие.

Внесеният на 27 юни Законопроект за промяна на чл. 95 ал. 4 от Закона за висшето образование (ЗВО), ограничават възможностите за набиране на собствени средства, които могат да осигурят развитието и подобряването на качеството на обучение и научните изследвания, смятат от СУ.

Какво пише в законопроекта?

Те настояват да действа правилото за заварено положение и таксите, утвърдени за 2024/25 г. за платена форма да не се променят за студентите, започнали обучението си през 2024/25 г. и предходните години. "Промяната на таксите при стартирала кандидатстудентска кампания означава въвеждане на регулация с ретроспективно действие, което е правно неприемливо и в противоречие с всички известни добри практики за открито и прозрачно публично управление", смятат те.

Публикуван на сайта на Народното събрание, законопроектът, внесен от депутати от Парламентарната комисия по образованието и науката от ИТН, ГЕРБ-СДС и "БСП – ОЛ", за който от СУ говорят, предлага съществена промяна в начина на определяне на таксите за обучение в платена форма.

До момента законът позволяваше на университетите сравнителна свобода при определянето на тези такси – те сами можеха да предложат конкретен размер, който впоследствие се утвърждаваше от Министерския съвет.

Тази година средната такса, определена от МС, е 1050 лева. (Можете да видите целия списък с таксите тук - документ 25RH362pr.doc.)

Какво се променя?

Ако законопроектът бъде приет, университетите вече няма да могат свободно да определят по-ниски такси за платена форма на обучение. Вместо това се въвежда задължителен минимум – таксите не могат да бъдат по-ниски от 75% от средствата за издръжка на обучението, определени по чл. 91 от закона.

Тази промяна ще важи за почти всички основни форми на обучение извън държавната поръчка – включително бакалаври и магистри в платена форма, както и чуждестранни студенти от ЕС.

С други думи, университетите ще бъдат принудени да увеличат таксите, независимо дали имат икономическа нужда от това или желаят да запазят социална достъпност. Това сериозно ограничава автономията на държавните висши училища и в същото време увеличава финансовата тежест върху студентите и техните семейства.

Позициите на студентите

Още в деня на публикуването на становището, Студентският съвет при СУ излезе с позиция, в която защитава становището на университета. В позицията, студентите изразяват категорично несъгласието си с непостоянната политика на Министерството на образованието и науката (МОН), която, според учащите се е причината за драстичното увеличение на таксите.

"Намираме за недопустим скока в таксите, който според буквата на закона, ще обхване и студентите, които са започнали висшето си образование при двойно и тройно по-ниски такси", се казва още в позицията на Студентския съвет, според които това ще доведе до отказ до продължаване на образованието на текущите студенти, задлъжняване на младите хора, както и до демотивация абитуриентите да продължат своето образование.

"С намаляването на приема в държавна поръчка за сметка на увеличението на приема в платена форма, държавата косвено дискриминира кандидат-студентите, които не могат да си позволят да плащат увеличените такси. Не приемаме за адекватни действията на образователното ведомство спрямо висшите училища и обучаващите се."

От Студентския съвет не намират разумно основание таксите на вече обучаващите се студенти също да подлежат на тези промени в ЗВО. Те призоваха държавата да създаде благоприятни предпоставки за продължаването и завършването на обучаващите се и отхвърлиха аргумента, че повишаването на таксите ще доведат до по-качествено образование. "Няма причинно-следствена връзка между увеличаването на таксите за всички студенти в платена форма на обучение и качеството на образованието, което получаваме насреща", казват студентите и добавят, че действията няма да успеят да доведат до повишаването на изискванията към студентите, начина на преподаване на материала, адекватността на изпитните формати и качествената реализация на пазара на труда.

"Защото образованието е право, а не привилегия"

Именно заради това недоволни студенти от Юридическия факултет се обявиха против решението за драстично повишаване на семестриалните такси.

Организаторите посочват в позицията си, че не приемат реалността, в която от есента студенти няма да могат да прекрачат прага на университета, защото не могат да си позволят двойно по-висока такса.

"Това не е просто несправедливо — това е удар срещу правото на образование, срещу настоящето и бъдещето на България. Няма да позволим това да се случи!", посочват организаторите във Facebook събитието за протеста.

По техни думи, те ще излязат да покажат своето недоволство, защото не искат да им бъде отнета възможността за достъп до качествено образование, защото искат да работят и да изградят бъдеще тук - в България, тяхната родина.

Организаторите на демонстрацията призоваха и другите държавни висши учебни заведение да се присъединят към тях, тъй като "проблемът обаче засяга далеч не само СУ, а абсолютно всичките държавни университети в България".

Събитието ще се проведе на 9 юли от 18:00 часа в подлеза на Софийския университет. GlasNews продължава да следи темата!