Ситуацията в училищата е нормална, но се натрупват случаи на COVID. Максималните стойности с натрупването сме ги имали към вчерашна дата – 30 септември.
Това каза просветният министър Красимир Вълчев и допълни, че за част от учениците и учителите, които са били поставени под карантина в началото на учебната година, тя вече е изтекла.
По последни данни процентът на заразените ученици е 2 пъти по-нисък спрямо другите страни. При учителите обаче е по-висок, като заразените педагози са 90 от 90 000. 0,5% пък са карантинираните ученици.
"Това означава, че 5 паралелки не учат, 995 учат. Това ще е ситуацията тази година. Най-вероятно ще има повишаване на заболелите, но се надяваме да няма бум", каза Вълчев.
НОЩ отчита: Смъртността от COVID-19 спада. Какво става по училища и градини?
По думите му в разгара на сезонните грипни вируси е по-голяма вероятността за по-масово затваряне на училища.
"Не говорим за цялостно затваряне, а на отделни общини и области. Това го има всяка година, но тази няма да се прекъсва образователният процес, а ще се превключва на обучение в електронна среда", обясни министърът.
Във връзка с идеята да се увеличи броят на дните, които учениците могат да отсъстват с разрешение от класния ръководител без медицинска бележка, от 3 на 15 образователният министър посочи, че ще се организира среща между здравните органи, родители и социални партньори, за могат да бъдат взети предвид всички гледни точки.
Основата цел на предложението е да няма струпване пред лекарските кабинети. Според Вълчев токова обаче в момента няма. То е възможно едва януари-февруари, когато има най-много болни от грип.
По думите му ако дните, които ученикът може да отсъства по семейни причини бъдат увеличени, това ще бъде облекчение за отговорните родители.
"Не трябва да забравяме, че има и над 20% деца от семейства, в които липсва отговорност у родителите", каза той.