Зрелостниците изпаднаха в шок от новите автори и техните произведения, които ще бъдат включени в държавния им зрелостен изпит по български език и литература. Една част от тях въобще не са подозирали, че този май ще бъдат първите, които ще положат изпита по нов формат, става ясно от коментари в фейсбук групата „Матури 2022”.
Дискусията бе стартирана от зрелостничка, която искаше да разбере дали само в нейния учебник са включени произведенията на Петя Дубарова.
„Имам въпрос - в матурата по БЕЛ същите автори като минали години ли ще са? Защото в учебника на Клет ги има и Петя Дубарова, и други..”, запита тя в пост във фейсбук групата. След пояснението на друг от членовете на „Матури 2022-а”, че изпитът през май ще бъде по новата програма с нови произведения и автори, изненадите за набор 2003-та продължиха. Зрелостниците се запитаха откога имат нова учебна програма и къде могат да я намерят. Всъщност всички нови автори и промени в учебното съдържание в 11-и и 12-и клас, върху което ще бъде и матурата, бяха публикувани още през 2018-а година.
Освен Петя Дубарова сред новите имена са Станислав Стратиев, Христо Фотев, Виктор Пасков, Борис Христов, Йордан Радичков, както и Емилиян Станев с „Крадецът на праскови”, който досега се изучаваше в осми клас. Някои автори, които и досега влизаха в матурата, пък са включени с нови произведения.
Учениците се чудеха и къде могат да намерят примерни варианти на изпита.
„Защото сме по новата програма, в деня на матурата като влезем и я видим, ще разберем. Нито има примерни, нито подготвителни, нищо”, оплака се зрелостничка. Затова и момичето предложи на останалите да направят общ чат, за да могат да обменят информация помежду си.
„Някой иска ли да направим група в месинджър, който има да праща някаква информация или материали, които намери или му дадат в училище, защото всеки учи в различно училище и някъде не е толкова добра подготовката? (мое мнение)”, предложи тя. Друго момиче пък създаде общия чат и започна да събира хора, които да добави в него, като призова да пишат под публикацията.
Новите формати на матурата бяха публикувани в средата на септември. В тях е посочено, че учениците може да имат и задачи за неизучавани автори. „Някои от литературните задачи може да се формулират и върху невключени в учебните програми (откъси от) художествени текстове, като зрелостниците ще разполагат с (откъсите от) текстовете”, става ясно от примерните задачи, които са публикувани на сайта на МОН, пише Монитор.
Като цяло на изпита по БЕЛ зрелостниците отново ще имат 41 задачи, но по-малка част от тях ще бъдат с налучкване. С новия формат интерпретативното съчинение и есето ще бъдат по две различни теми, а не както досега – върху една. Възможно е и да умуват по проблем върху няколко художествени творби, а не само върху една. От следващата година се вдига и летвата за тройката, като за успешно положена матура трябват поне 30 точки.