Законът задържава всеки асансьор в страната да бъде оборудван с устройства за връзка с техници. Това гарантира до известна степен сигурността на хората, които ги използват. Крайният срок за оборудването на всички асансьори с подобна технология изтече в края на 2016 г.
Оказва се обаче, че голяма част от тях са кухи или изобщо не работят.
55 хиляди асансьора има в цялата страна. 13 хиляди - в публични сгради. Инспектират се от държавния надзор. Останалите се инспектират от частния сектор, а в тези случаи стои въпросът - как се гарантира контролът.
Проверките често са опорочени, а законът се заобикаля.
В повечето случаи се слагат сим карти…само да се докаже, че устройството по време на годишен технически преглед работи по време на демонстрацията на инспектор и после се маха сим картата”, заяви пред bTV Николай Маринков, "Българска асансьорна асоциация".
Инциденти в българските асансьори стават. Но се оказва, че потърпевши няма как да сигнализират. След проверки става ясно, че не само устройствата за връзка с техник не функционират.
В част от асансьорите аварийните бутони са кухи или не съществуват.
Освен мобилната връзка - в България не работи и още една от мерките за безопасност: въпреки дадените 700 хиляди лева, още няма публичен регистър на асансьорите.