Език свещен на моите деди
език на мъки, стонове вековни,
език на тая, дето ни роди
за радост не - за ядове отровни.
Език прекрасен, кой те не руга
и кой те пощади от хули гадки?
Вслушал ли се е някой досега
в мелодьята на твойте звуци сладки?
Иван Вазов, "Българският език"
Днес в Пловдив ще се проведе голям флашмоб*, организиран от общината по повод празника на светите братя Кирил и Методий. Но тук идва един някак незабележим, но всъщност наболял проблем - дали използвайки нови и нови чуждици, не губим богатството на същия този език, наследник на онзи, древния говор, който Светите братя са овековечили в делото на своя труд - създаването на негова азбука. Писменност, която да изрази с букви цялата красота на словата, изричани от всички тези, които до този момент си служели с чужди езикови системи, за да пишат и четат.
Защото истината е, че с делото си Светите братя и техните ученици - гонени, прокудени, но несломими, пропукват каноните на Църквата и преодоляват триезичната догма, според която Божието слово можело да се разпространява само на "избраните" езици - еврейски, гръцки и латински. А трудът им става основа за развитието и запазването на една нова култура - старобългарската, която се прелива и в другите славянски народи.
Дали древните мислители щяха със същия устрем да се заловят за делото си и да водят спорове, ако знаеха, че малко по малко подменяме техния труд с лесносмилаеми заемки и дори на деня, в който почитаме труда им, ще организираме флашмоб?
Щяхме ли да успеем да запазим културата на България, загубила независимостта си през вековете потисничество, да организираме въстанията, извоювали свободата, да запазим песните и преданията, легендите и митовете, подвизите и паденията без делото на Солунските братя? Или просто щяхме да поемем по пътя на останалите безписмени народи и да се претопим в океана на народите.
Как ли би реагирал на този съвременен начин на отбелязване на празника Найден Геров, по чиято инициатива на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Пловдив за първи път се организира Ден на светите братя Кирил и Методий? Или някой от плеядата възрожденци, стъпили на българската култура, вяра и образование, за да се впуснат в борба за политическа свобода.
Светът се променя, променяме се и ние. Езикът е наше огледало, той отразява нашите мисли, стремежи, проблеми и копнежи. Няма как живеейки в един глобален свят, работейки с по няколко езика и потопени в море от различна култура, да не привнасяме нови изрази към българския. Но нека пазим богатството на езика си, да не даваме на чуждици да задушат неговата пъстрота, още повече в деня на Солунските братя. Тези, чийто труд запази езика за вековете, а с него съхрани и цял един народ.
* Флашмоб е предварително запланувана и организирана масова акция, в която голяма група хора се появява внезапно на обществено място и в продължение на броени минути изпълнява някакво действие, след което се разотива също така внезапно, все едно нищо не се е случило. Флашмоб е особен вид представление, разчитащо на случайна публика.