Големите вериги не смятат да намалят цените на основните стоки и услуги, става ясно от тяхна декларация, която бе разпространена до медиите. От Сдружението за модерна търговия, в което влизат 13 водещи ритейлъри в България - "Билла България", "Фантастико груп", "Дайхман търговия с обувки", "ДМ България", "Доверие - Брико" ("Мосю Бриколаж"), "ИКЕА - България", "Кауфланд България" , "Лидл България", "Максима България" ("Т MARKET"), "ПЕПКО България", "ПроМаркет" , "Хиполенд" и SOpharmacy, се противопоставят на идеята на държавата да ги контролира и обясняват, че нямало как да намалят цените.
Според търговците съществени имало съществени фактори в ценообразуване, довели до настоящите високи цени и инфлация - глобален недостиг на суровини, по-дълги транспортни пътища за българския пазар в сравнение с Централна и Западна Европа, последици в световен мащаб от военния конфликт.
Последното потвърждава, че 2/3 от продуктите по щандовете са внос, а колкото и да се хвалят, че подпомагат българската продукция, хипермаркетите почти не допускат родни стоки до обектите си.
"Редица икономисти предупредиха, че всяко прилагане на непазарни подходи (таван на цени и други) би влошило конкуренцията, а това би довело до допълнително повишение на цените. Самите търговци имат съвпадащ интерес с този на гражданите и на правителството да не се допуска ръст на цените", твърдят от Сдружението за модерна търговия.
Според тях се настройвало обществото към цял един сектор, а това не било "отговорно". Атаката била осъществявана "във време на предстоящи съдбоносни решения за страната ни като членството на България в еврозоната, при които е особено важно партньорството между бизнеса и институциите и търсене на работещи решения, а не внасяне на допълнителни разделения, базирани на популистки тези".
Те изтъкват, че били големи данъкоплатци. Добавената стойност в сектора била 1,6 млрд.лева.
"Внушението, направено в различни медийни изяви, че сектор "търговия" не създава добавена стойност в икономиката, издава дълбоко неразбиране на базови икономически процеси", се подчертава становището.
В сектора са концентрирани чуждестранни инвестиции на стойност 789 млн. евро или 2.8% от всички чужди капитали в страната до 2021 г. и се осигурява работа на над 80 000 души в цялата страна, допълват от големите вериги.
Големите търговски компании апелират също "да не се неглижират дългогодишни пропуски в управлението на целия агросектор (вкл. разпределение на субсидии), довели до недостатъчно местно производство, и така лековато да се посочва един удобен виновник - търговските вериги". Ако има конкретни съмнения по отношение дейността на отделни бизнес оператори в страната, нека това бъде установено от съответните държавни контролни органи и да бъде оповестено. Но "обезличаването и дамгосването на търговията на дребно с храни не е партньорско отношение", категорични са членовете на Сдружението за модерна търговия.
Долни лъжци 06:47, 15.02.2023
Чиста проба лъжа е тезата със по-дългите транспортни пътища. Как иначе ще ми обяснят факта,че лютеницата,която си купувам от малко българско магазинче в Германия, в Кау****нд България струва с 0,40€ повече. Т.е. да уточним за неразбраните: стока произведена(по етикет) в България след транспорт до Германия, там е по-евтина отколкото тук.
Стеф
Точно така ! Прав сте ! В Белгия град Брюксел,в турски магазин Lodos Маджаров кашкавал и сирене са с едно евро по евтини като разстоянието е повече от 2.000 км ! От Бг.
Един от вас 14:21, 15.02.2023
Българска поговорка гласи : не е луд този , който яде баницата . Луд е този , който му я дава . В този ред на мисли става очевАдно , че държавата просто я няма . Защото тя определено разполага с ефективни лостове и механизми , с които да противодейства на картели и спекуланти. За целта е нужен единствено КОНТРОЛ , защото закони има , няма контрол на спазването им . Просто нашите контролни органи са едни чиновници , които седят по бюрата си и чакат да дойде денят за заплатата , междувременно прибирали тлъсти рушвети от тези , които трябва да бъдат контролирани .....
Читател 19:40, 14.02.2023
Защо за таван на газа за Европа може ,а за хранителните продукти в България да не може? Това не е справедливо, но от друга страна не отговаря на законите на пазарната икономика. Не бива да се забравя, че тавана на цените е измисленн от ЕК в Брюксел въпреки ,че навява доста прилики с отминалия социализъм.
Стамат 00:16, 13.02.2023
Бойкот на шибаните вериги и пазара ще се регулира по естествен начин
КРК 09:56, 12.02.2023
Имам хранителен магазин. Според цените на стоките на които ми доставят фирмите доставчици и на тези които продават големите вериги (изключвам промоциите им) мога смело да потвърдя че надценките им надхвърлят повече от 50 процента. Това кой от къде ще пазарува си е негов избор.
Пеци
И ще ми кажеш че продаваш по евтино от големите вериги ли
Един от балъците 12:27, 12.02.2023
Следя редовно публикациите по тази тема .Освен гняв друго не изпитвам .Жалко че тези статии за балъци ги пишат наши хора.ще цитирам само цифрите в тази статия . Направени инвестиции за 789 мил.евро.от откриването на тези магазини за модерна търговия./някой развиват дейност от повече от 15 год./Само за тази година отчитат. / Според статията /1,6 милиарда предадена стойност.само за тази година .Какви разходи имат в тази принадена стойност.Може би за смяната на етикетите с изтекъл срок. Възстановени инвестиции Само за една година.Това е модерната търговия. Новия колониализъм.
Мери 17:14, 12.02.2023
Не пазарувайте от големите вериги,ако се обединим цените ще паднат
Мони 19:09, 12.02.2023
Във франция ако вдигнат така цените ще им разрушат магазините, а хърватите спряха да купуват докато всичко се развали. Само овцата ганьовска продължава да се прави на гъзар нека му е гол з******
Ваня 20:29, 12.02.2023
Изброените вериги са увеличили много цените и на българските стоки, така че обясненията за удължени маршрути, затруднения в доставки и др. подобни са за наивници. Алчността им е огромна, стоките ниско качество. Най-добре е да ги бойкотираме и да не им купуваме боклуците.
Стилиян 21:00, 12.02.2023
Аз да питам тези спекуланти. Като са такива юнаци да публикуват цените, на които влиза стоката и на които се продава. Маржа е двоен. Подпомагани за тока от държавата (клиентите). Е бога ми това са супер нагли и алчни капиталисти. Лошото е, че българите са овце и продължават да пазаруват при тези спекуланти.
Лазарова 20:07, 11.02.2023
Моят зов е: По възможност не пазарувайте от тези вериги, като не намаляват цените! Ние сме по-силни, ако сме обединени!
Валентин ангелов 20:12, 11.02.2023
От сто кладенеца вода ще вадят тези чужди обирджии лицемери , за да си запазят сладките кражби /80% надценка на продуктите/.Ако сме нормални хора , трябва да им драснем клечката и ги изгоним .
Нина
И от къде да купуваме ? От кварталните магазинчета , които продават на двойни цени от веригите ли ? Че то българските предприемачи са най алчни
От нас 20:24, 11.02.2023
Всичко зависи от нас, това е! Можем да ги приключим
1912 20:34, 11.02.2023
Гърците готвят бойкот на всички млечни продукти никой да не купува. Нас няма кой да не вдигне и ние да го направим тогава цените ще почнат да падат или да си хвърлят стоката.
Некой си
За съжаление явно не сте чували практиката за преетикетиране на стоки при тяхното изтегляне от веригите. Направете справка за склада в Бургас който разбиха при една акция като какво се е изявявал и ще разберете,че в България никога не се работи на загуба и затова сме предпочитана дестинация за някои чуждестранни продукти които в техните държави са за екарисаж но при нас се поставят на щанд,отново справка скандала дупетата преди години
Иван 22:06, 11.02.2023
Хора, не са само кварталните магазини, има и пазари, там може да намерите почти всички хранителни продукти, повечето от които са български - има и боклуци (визирам продавачите), които предлагат вносна стока, купена от търговиите, но те си личат. Аз лично спрях да купувам храна от супермаркетите, разликите ценово не са големи. Призовавам, направете го и Вие!