Река Марица, която минава през сърцето на Пловдив носи със себе си векове история, но освен това е огледало на отговорността ни като граждани.
Използвана от недобросъвестни пловдивчани като неофициално сметище, тя ежедневно е принудена да „поглъща“ тонове боклуци – от пластмаса и битови отпадъци до гуми, мебели, електроуреди и строителни материали. Но също така, Марица е и мястото, където се събужда гражданското съзнание.
Именно с такава цел днес се проведе една от най-мащабните доброволчески акции по почистване на брега на реката, организирана от сдружение „Браво, Пловдив!“, пише TrafficNews.
Над 300 души – семейства с деца, млади хора, социално ангажирани фирми и дори чужденци – се включиха в инициативата, събирайки над 1.5 тона отпадъци от северния бряг на Марица.
Граждани с кауза – доброволци от всички възрасти
Впечатляващо бе участието на цели семейства, които дадоха личен пример за отговорност към природата. В акцията се включиха собственикът на Трафик СОТ Иван Петлешков със съпругата и децата си, както и управителят на компанията Александър Апостолов със сина си. „Възпитанието в екологична култура започва от дома – днес децата ни чистиха, утре те ще пазят“, сподели Петлешков.
В операция „Чиста река“ се включиха както общинските съветници на "Браво Пловдив" , така и целият мениджърски екип, който подаде оставка след безпричинното уволнение на зам.- кмета по транспорт Ерол Садъков. Сред добровлците бяха както бившите шефове на ОКТ и ОП "Паркиране и репартриране" Венета Райнова и Иван Ганчев, така и бившите вече зам.-кметове Николай Мадански и Иво Христев. "За нас няма значение дали сме в управлението или не. Пловдив е кауза, за която ще се борим, независимо от позицията, която заемаме."
Активно участие в акцията взеха екипите на всички заведения от комплекс „7 POINTS“, както и служители на Трафик СОТ, "Марица Полимер" и "Електрик байк".
Интересно и вдъхновяващо беше присъствието на няколко доброволки от Куба, които с усмивка и енергия събираха отпадъци редом с пловдивчани, удивени от красотата на реката и силата на местната общност.
Неоценима помощ в акцията оказа и дизайнерът Стоян Михайлов, който преди две седмици сам се опита да се пребори с боклуците във водата. "Да видиш десетки хора, които наистина ги е грижа за тази река на едно място - това наистина е много вънуващо усещане" коментира Михайлов.
Ужасяваща находка в началото на акцията
Докато доброволците почистваха северния бряг, председателят на сдружението Веселин Костов и Стоян Михайлов влязоха с каяк във водата, за да извадят потънали отпадъци – велосипеди, тротинетки и други. Под моста на УХТ на южния бряг обаче те попаднаха на зловеща находка – голямо количество цветя, носени от течението, и тяло, което в първия момент помислили за гума. При доближаване с греблото, осъзнали, че това е труп на удавен мъж.
Веднага бил подаден сигнал на 112, а на място пристигнаха полицейски екипи и Криминалистична лаборатория. Образувано е досъдебно производство, а разследването по случая продължава.
Екологичен портрет на реката: красота, задушена от боклук
Почистваният участък разкри тревожната реалност – край реката имаше не просто дребни боклуци като бутилки и кенчета, а изсипани строителни отпадъци, изхвърлени уреди, санитария, фотьойли и др. Марица, една от най-големите реки на Балканите, се е превърнала в жертва на безразборното изхвърляне и липсата на контрол.
„Мястото е живописно, пълно с птици и зеленина , по течението има цели ята патици, в папурите се показват дори видри и нутрии, но боклукът няма място тук. Тук не става дума само за естетика, а за здраве, биоразнообразие и бъдещето на децата ни“, коментира доброволец.
Мисията продължава
Сдружение „Браво, Пловдив!“ заяви, че това няма да е последната подобна акция. Организацията призовава както гражданите, така и институциите да работят заедно за дългосрочни решения – видеонаблюдение, засилени санкции и изграждане на култура на отговорност.
„Тази река не разделя града – тя го свързва. Но дали ще я оставим да бъде свързваща артерия или забравено сметище, зависи само от нас“, подчерта Веселин Костов.
Марица е едно от най-ценните природни богатства на Пловдив – тя придава облик на града, осигурява зеленина и прохлада, и предлага място за отдих и разходка на хиляди граждани. Въпреки това, години наред поречието й занемарено. За съжаление плановете за нейната социализация непрекъснато се отлагат във времето. Не съществува нито цялостна концепция за поддръжка и развитие на бреговете на реката, които са в рамките на града, нито адекватно финансиране.
Инициативи като „Мисия Лаута“ и „Мисия Марица“ показват, че пловдивчани са готови да помогнат за облагородяване на средата, в която живеят. Но добрата воля на гражданите не може да замести липсата на дългосрочна визия и активна политика от страна на местната власт. Почистването на реката не бива да се случва само по волята на доброволци – необходимо е общината да излезе с конкретен план за опазване и развитие на поречието. Само с обединени усилия – на граждани, институции и бизнес – Марица може да се превърне от занемарен градски ресурс в истинска екологична и социална ценност за Пловдив.
Ако искате да се включите в следващите инициативи, можете да следите страницата на „Браво, Пловдив!“ в социалните мрежи.