Медици се грижат за деца, които остават в педиатричните отделения на болниците в страната с месеци. Става дума за изоставени малчугани или такива, чиито родители не могат да се грижат за тях, съобщава Нова телевизия.

10 деца с различни болести и на различна възраст стоят в детското отделение на Трета градска болница в София.

В Националната кардиологична болница пък е настанена малката Ели. Тя е родена в Сливен. По-късно името й е променено и е транспортирана до столичното медицинско заведение, където й е извършена спешна операция. Надеждата на лекарите е скоро родителите й да се появят и да си я приберат вкъщи.

Педиатричното отделение разполага с общо 25 легла, в него работят десетина лекари и шест сестри, в работата им помагат здравни асистенти – студенти по медицина. Някои от децата в отделението са оставени с месеци на грижите на персонала.

По думите на д-р Ася Славейкова липсва механизъм, чрез който малките пациенти да бъдат извеждани навреме от болничните заведения, родителите да бъдат обучавани как да се грижат за тях и след това да бъде извършван контрол. Вече няма и специализирани домове за тях. Сега тази задача е негласно дадена на персонала на отделението.

Физически се справяме, но емоционално ни е много трудно. Да виждаш деца, които лежат сами в едно легло и страдат и да няма кой да ги прегърне, това е много тежко, казват лекарите.

Докато се снима репортажът се случва чудо – родителите на бебе с тежка сърдечна операция са намерени и са изявили желание да се грижат за него.