През последната година и половина значително се засили интересът към български монети.

Това каза пред GlasNews.bg експерт по нумизматика от Пловдив г-н Неделев.

По думите му все повече опашки има пред БНБ, когато пуснат нова монета.

„Засили се колекционерския интерес към български монети, не само към юбилейните, но и към всички монети от Третото българско царство. Първоначално първите юбилейни монети се купуваха от колекционери. В последно време излязоха доста свободни пари на пазара и към този вид стоки се ориентираха много прекупвачи и инвеститори.

Не много хора не се интересуват от науката нумизматика, нямат трайни колекционерски интереси, просто искат да инвестират в благородния метал на монетите с надеждата, че въпросната монета успоредно с поскъпване на материала в нея, ще повиши и нумизматичната ѝ стойност. И по този начин ще реализират по-голяма придадена стойност."

На въпрос - кога може да се продаде една монета и трябва ли да мине време и всъщност да не се продава вече от БНБ, Неделев отговори:

„Няма правило у нас. След като монетата се изчерпи от пазара на банките - колекционерите си ги държат. Тогава идва времето на прекупвачите и се образува един вторичен пазар и така постепенно монетите започват да поскъпват.

Колко може да скочи цената на една монета? И какви хора инвестират?

 „Мога да кажа за предишни юбилейни монети, например отпреди 6 месеца или година. Монета с номинална стойност на банката 30 лева стигна в рамките на месец и половина, след като свърши в банките цена от 200 лева," каза още Неделев.

Вижте ценните съвети на експерта във видеото: