Рамадан е един от най-свещените месеци в исляма, който се отбелязва от мюсюлмани по целия свят като време за духовно пречистване, самодисциплина и укрепване на вярата. Това е деветият месец от ислямския календар и се смята за периода, в който Коранът е бил низпослан на пророка Мохамед чрез архангел Джибрил (Гавраил).

По време на Рамадан мюсюлманите постят от изгрев до залез, като се въздържат от храна, напитки, пушене и други физически удоволствия. Постът има както духовно, така и социално значение – той напомня за важността на самоконтрола, състраданието към нуждаещите се и засилването на връзката с Аллах.

Защо мюсюлманите постят?

Постът по време на Рамадан, известен като саум, е един от петте стълба на исляма, които всеки вярващ трябва да спазва. Основната цел е самопречистване, укрепване на волята и осъзнаване на трудностите, пред които са изправени по-бедните хора.

Постенето се възприема не само като физическо въздържание, но и като начин за контрол над мислите, думите и действията. Вярващите избягват негативни емоции като гняв, лъжи и клюки, стремейки се към духовно израстване и повече благочестие.

Как протича един ден от Рамадан?

Денят започва с предзазорна храна (сухур), която трябва да осигури достатъчно енергия за целия ден. След това следва сутрешната молитва (фаджр), а през деня мюсюлманите се посвещават на работа, учене и молитви.

При залез слънце постът се прекъсва с ифтар – първото хранене за деня, което традиционно започва с фурми и вода, последвано от пълноценна вечеря. След това вярващите изпълняват специалната таравих молитва в джамиите.

Кой трябва да пости и кои са изключенията?

Постът е задължителен за всички пълнолетни мюсюлмани, но има няколко изключения. Деца, болни, бременни и кърмачки и пътуващи могат да не спазват поста. Възрастните също имат това право.

За тези, които не могат да постят по здравословни причини, ислямът позволява изкупуване (фидя) – даване на храна или финансова помощ на бедни хора.

Как се определя началото на Рамадан?

Тъй като ислямският календар се основава на лунния цикъл, Рамадан започва с наблюдението на новолунието. Това означава, че датите му варират всяка година и са различни в различните части на света, в зависимост от астрономическите изчисления и местните религиозни авторитети.

Очаква се тази година той да започне вечерта на 28 февруари и да завърши на 30 март, в зависимост от наблюдението на полумесеца.

Значението на Рамадан в обществото

По време на Рамадан мюсюлманите се стремят да увеличат помощта към нуждаещите се, като даряват закат (задължителна милостиня). Благотворителността играе ключова роля, а много хора раздават безплатна храна на бедни и организират общи ифтари в джамиите.

Месецът завършва с Ейд ал-Фитр – празникът, отбелязващ края на поста. Той се чества с молитви, подаръци, споделени трапези и помощ за бедните, като символизира радостта от изпълнения духовен дълг.

Рамадан – време за духовно израстване

Рамадан не е просто месец на лишения – той е време за самоусъвършенстване, благодарност и сближаване с близките. Този свещен период напомня за важността на вярата, състраданието и общността, като помага на милиони мюсюлмани по света да се почувстват по-близо до Аллах и един към друг.