Всеки кораб има секюрити план и действа по него. Новото е, че това е държавен тероризъм - те атакуват с командоси. Когато една държава атакува, както е в случая с "Галакси лидер", атакуван с вертолет, т.нар. бойни групи на борда, които са за охрана, не действат.
Това каза пред БНР Дарин Матеев, капитан на отвлечения през 2009 година кораб "Маласпина Касъл", бил е и командир на подводница "Слава", бивш съветник на двама министри на отбраната.
В търсене на сигурност при плаване в този район се е минало през три етапа, уточни той и добави:
"Първо беше групово плаване, след това - конвои, най-ефективен се оказа третият - с т.нар. групи на борда, при които няколко човека се качват на кораба, за да осигуряват безопасността му".
Появи се ВИДЕО от превземането на кораба с двамата български моряци
Той поясни, че в случая, когато той е бил капитан на похитения кораб "Маласпина Касъл", искането е било за пари, а сега са намесени религия и политика.
Капитан Матеев изказа съпричастност към задържания екипаж на "Галакси лидер", както и към близките на двамата българи в него:
"Трябва да издържат! Бог да ги пази!".
Белият дом: Хусите да освободят незабавно отвлечения кораб и екипажа
Прочетете още
- 21:00 Пловдивски шофьор провокира водач на камион на магистрала "Хемус" ВИДЕО
- 17:00 Огнен ад край Добрич: Коритото на река гори, гората е следваща СНИМКИ
- 18:00 Катастрофа и разпиляно жито блокираха пътя Пловдив – Карлово, моторист е ранен
- 19:00 Мъртва змия на Гребната база в Пловдив предизвика бурна дискусия