Кола спря на инвалидно паркомясто без да има стикер, позволяващ безплатен престой. Случката е от град Сливен. Паркираното лъскаво ауди предизвика коментари в мрежата. Докато едни се ядосваха на липсата на инвалидна карта, други засегнаха темата за това, че возилото в нарушение, вероятно е скъпо.
Поредният "инвалид", паркирал без да има право на това паркомясто. Сигналът е предаден на 112. Надявам се умствения "инвалид" да си извади поука,“ написа авторът на кадрите.
„Доста често се натъкваме на инвалидни автомобили по 50000 лв. и нагоре. Явно са добре заплатени,“ коментира друг.
В отговор на това мъж написа: Ако правилно разбирам логиката Ви, инвалиди могат да бъдат само социално слаби хора, които живеят на ръба на оцеляването и карат 20-годишни таралясници. Интересно съждение! Средната класа и по-заможните не може да получават инсулти, парези, тежки заболявания на опорно-двигателния апарат и прочие. Те, по Вашата логика, следва да се радват на крепко здраве и да умрат на 129 години, тихо и кротко в съня си. Еваларка, баце!“
Според правилата в България, ако автомобилът е обозначен като превозно средство на човек с увреждания, специалният стикер трябва да бъде поставен на видно място върху автомобила. Най-често това е:
-
На предното стъкло
Стикерът трябва да се постави от вътрешната страна на предното стъкло, обикновено в долния ляв ъгъл (откъм шофьора), така че да бъде лесно видим отвън. -
На таблото
Ако няма възможност да бъде залепен на стъклото, може да бъде поставен върху таблото, така че да се вижда ясно от проверяващите органи.
Защо е важно стикерът да е на видно място?
- Той удостоверява, че превозното средство има право да използва специално обозначени инвалидни паркоместа.
- Липсата на видимо поставен стикер може да доведе до санкции или преместване на автомобила, тъй като проверяващите няма да знаят, че колата има право да паркира там.
Снимки: Стефан Дечев