Както знаете, от октомври месец на 2023 година отсъствията по здравословни причини на учениците се извиняват изцяло по електронен път.
Министерството на образованието и науката съвместно с Министерство на електронното управление и Министерство на здравеопазването инициираха въвеждането на електронната медицинска бележка, за да бъдат облекчени учителите и да се противодейства на практиката да се извиняват отсъствия, които са допуснати без основателна причина.
Лекарят не може да откаже да издаде е-бележка. Ако той е възпрепятстван поради технически причини, бележката може да бъде издадена по-късно, когато се регистрира прегледът. Следва да се има предвид, че Националната здравноинформационна система (НЗИС) е пригодена и за работа в офлайн режим и всички лекари са задължени да работят в НЗИС.
Майка от Пловдив написа в личния си акаунт в социалната мрежа Facebook, че е трябвало да заплати точно 6 лева за електронна медицинска бележка за сина й - 3 лева за бележката и още 3 за качването й в пациентското досие.
"Днес се наложи да отидем до педиатъра за преглед и бележка. Всичко беше добре до момента, в който се оказа, че заради дигитализацията на бележките за отсъствия дължа общо 6 лева", написа Мая Цанева.
Тя отбелязва, че до края на миналата година бележката е била 2 лева.
"Първо - държавното здравеопазване за лицата до 18 г. е безплатно. Така се твърди. Дали това е най-доброто решение за качество, е друг въпрос.
Второ - доколкото си спомням - до края на миналата година бележката беше 2 лв. Първо беше на хартия, после електронна. Цената е нищожна, но вероятно е на колкото е оценена административната услуга.
Трето - защо пълната и все още недоказана дигитализация на този аспект от детското, вероятно и за възрастни, здравеопазване, се качи рязко като цена за крайния потребител от 2024 г.? Дигитализацията не е ли държавна политика? Не се ли финансира от данъците ни и вероятно по някой проект?
Ако съм родител с финансови затруднения, детето ми боледува често, колко бележки на месец мога да си позволя? И, ако плащам 3 лв за качване в системата на един документ, то как се зове тази държавна услуга - "толкова си можем"?", пита майката.
Мая Цанева е на мнение, че най-лесният начин да настроиш хората срещу дигитализацията е да ги караш да плащат за едно и също нещо всеки път, което може да върши изкуствен интелект.
"Това се прави еднократно и готово. А не плащаш всеки път като на чиновник. Да не забравим и факта, че е още бумащина за лекарите. Разбирам аргумента, че това ще откаже абонираните за бележки деца не по медицински причини, а за ваканция, състезания и по други причини. Редно е за такива случаи да се ползва нещо различно", категорична е тя.
Междувременно в сайта на МОН е посочено, че медицинските бележки не попадат в основния пакет дейности, които се покриват с бюджета на НЗОК. Всеки общопрактикуващ лекар е длъжен на видно място в кабинета си да има ценоразпис и сам определя таксата за услуги, които не се покриват от здравната каса. Затова някои може да не таксуват, други могат да искат 1 лв., а трети 2 или 3 лв. За всяка услуга, която се заплаща, следва да бъде издаден касов бон.
"Накратко - 6 лв за бележка и за възможността тя да влезе в е-досието на детето ми. Всеки път. Добре, че Митко е по-скоро здрав. Но, моля ви, Министерство на здравеопазването, не си измивайте ръцете за неспособността да реформирате сектора със "шмекерии" на дребно, в ущърб на дигитализацията", завършва публикацията си Мая Цанева.
Майка: Отворих електронното си здравно досие и останах втрещена!
така.. 16:51, 10.01.2024
Нали ще влизаме в Шенген.Та,как е в другите държави от ЕС.Колко струват там извинителните бележки на учениците?Пък и не само в ЕС.Въпроса ми е:кое налага да заплащаме за нещо което в Конституцията пише ,че е безплатно!И то не за лечение,а за една електронна извинителна бележка-6 лв.