Промените в живота ни заради коронавируса със сигурност ни тревожат. Едни от нас могат да контролират това, други – позволяват паниката да ги завладее. Затова днес повече от всякога е важно как се говори публично за COVID-19. От древни времена при криза обществата са се консолидирали, а при нас става точно обратното – всеки се спасява сам, коментира ситуацията у нас психологът Росен Йорданов.
По думите му при нас липсва лепилото, което слепва обществото – доверие и солидарност. И това се вижда в говоренето на институциите и на отделни специалисти.
Психологът говори за "егоистичните мотви на някои", например "доц. Мангъров изживява своята година на слава, но не си дава сметка, че ерозира доверието, което е най-важното в моменти на криза", обясни психологът пред bTV.
Доц. Мангъров от Пловдив: Болните са само 145 души, другите са положителни
Според Росен Йорданов хората, които не спазват правилата, се опитват да възстановят контрола върху ситуацията, но зад бунта им се крият много страх и неувереност.
"У нас витаят обичайните съмнения, че законите не са за всички. Това в момента много ни пречи – мислим си, че пак трябва да се справяме поединично", каза още психологът.
Доц. Мангъров: Масовото тестване у нас сега няма смисъл!
"Често се споменава фразата "обединител на нацията". Какво означава това. Че президентът трябва да представлява идеята за доверието, за реципрочния алтруизъм, за грижата за всички. А той показва системно, че не се интересува от всички, а от една група хора", посочи още Росен Йорданов.