По примера на няколко европейски страни, на 13 февруари и български организации подемат бойкот на пазаруването в хранителни магазини. Причината са високите цени.

„Ако цените галопират, е твърде възможно да не постигнем 3% дефицит. Не ми се струва, че с бойкот, в рамките на един ден, проблемът с цените ще се реши. Изисква се политическа намеса. Когато се говори, че държавата няма инструменти да влияе на подобни процеси, това не е вярно. Законово регламентирана е надценката на лекарствата, те имат пределни цени. Потреблението на лекарства не е по-малко от това на хранителни стоки, но не сме видели масово да фалират аптеки. Следователно такава мярка работи”, коментира президентът на КТ „Подкрепа” Димитър Манолов.

По негови думи преди да бъдат внесени у нас, твърде много стоки се продават на много по-ниски цени в страните, в които биват произведени. „Аз самият няма да ходя да пазарувам по време на бойкота в четвъртък. За един ден никой бизнес няма да фалира”, посочи Манолов в ефира на Нова Нюз.

Той коментира и масовото недоволство поради ниските заплати в страната. Манолов обясни, че от КТ „Подкрепа” са „за” намаляване, и дори премахване на данъка върху минималната работна заплата. „Доходите на хората в България имат много по-голям бюджетен принос, отколкото доходите на бизнеса. Цялата бюджетна система трябва да се преправи, но това няма как да стане в рамките на Бюджет 2025”, добави още Манолов.

Според него не би трябвало да има „замразяване” на доходите през следващите две години.

КЗК започва масови проверки за цените на храните

По-големи продажби е имало в Румъния в деня на бойкота на магазините