Десетки семейства избраха да посрещнат Нова година в хотели по морето. Времето беше изключително благосклонно към тях в последния ден на старата и в първия ден на Новата година. Слънцето изкара на разходка туристите, решили да се полюбуват на морето през зимата. Във втория и третия ден на новата година обаче облаците и мъглата обхванаха нашето Черноморие и плажовете останаха пусти. Такива, каквито не можем да ги видим през летния сезон, показа проверка на GLAS.bg.
В Стария Созопол се разхождат само котките, а над плажа Каваци прелитат единствено чайки и гларуси.
По северното ни Черноморие зимата е сравнително по-мека от тази във вътрешността на страната, но малко по-сурова от тази по южното ни крайбрежие. Морската вода действа като гигантски акумулатор, който е събрал топлината на лятото и малко по малко я отдава през студените месеци. Температурата на водата рядко пада под 6-7 градуса и когато въздухът е под 0 градуса, той се затопля малко от морето. Така рядко се случва в близост до брега да стане много студено. Понякога обаче нахлуват арктичните ледени маси откъм северна Добруджа и тогава студ сковава всичко за дълго време – седмица или повече. В някои изключително студени зими се е случвало морето да започне да замръзва и в него да плуват ледени блокове.
Другата особеност е, че най-студеният месец не е януари, като другаде, а февруари – точно заради забавянето на застудяването заради топлата морска вода. Тогава е най-студено и падат повечето валежи – от сняг или по-често от студен дъжд. Като цяло, зимата по северното ни крайбрежие е доста облачна и ветровита. Пронизващият северен вятър е най-неприятното, но за жалост обичайно явление в района. Въпреки това не е рядкост да се случат хубави слънчеви дни, в които е много приятно човек да се разходи край морето. Когато е студена и спокойна, водата в морето е кристално бистра и се виждат всеки камък, риба и водорасло, даже и от брега.
Растителният и животинският свят също не са напълно заспали зимен сън. Топлолюбивите птици са си заминали на юг още през есента, но на тяхно място да дошли много лебеди, които грациозно се носят в морето. Някои толкова са се социализирали, че не бягат от хората, а напротив – приближават се към тях с надежда да ги нахранят. Това е идеален момент да си направите незабравими и уникални снимки за спомен с царствените бели птици. Чайката смехулка (или речна чайка), която е по-малък роднина на широко разпространените сиви чайки, също е прелетен вид, който идва у нас да гнезди още през февруари. Много от птиците обаче решават да останат и през зимата, вместо да отлетят през октомври и може да ги видите да ходят по пясъка в прибоя и да чуете тънките им писъци, докато летят.