Всеки шофьор, който се движи по пътищата, може да стане свидетел или участник в катастрофа. За съжаление, често щетите не са единствено материални, а има ранени, нуждаещи се от помощ. Бързата и правилна реакция може да предотврати злощастно развитие на инцидента и дори фатален край.

Но как трябва да постъпим при тежко пътно произшествие? Какво трябва да сторим, за да спазим и човешкия си дълг, и Закона. Оперативният ръководител в Националния отряд за реакция при бедствия (НОРБ) - Пловдив Красимир Каракашев напомни на пловдивчани правилата и даде насоки, които може да са жизнено важни в подобен ужасен миг.

 "Колеги зад волана, станете ли свидетели на ПТП, спрете. Вижте как са хората в колите или извън тях. М*йната му на времето, което ще загубите. Спрете и помогнете с каквото можете. Всеки от нас може да изпадне в подобна ситуация и тогава ще се радвате на всеки спрял и попитал "Как сте?", пише Каракашев.

"По закон сме задължени да спрем и да предприемем действия за оказване на помощ на пострадалите спрямо компетентността си!", допълва той.

Каракашев припомня, че е нужно да спрем на безопасно място, да обезопасим периметъра и да се подаде сигнал на Единния спешен телефонен номер - 112, като даваме името си, точната локация и се описва инцидента, съобщава се и има ли ранени.

"Предприемаме действия за правилна оценка на здравословното състояние на пострадалите и възможността за възникване на друг инцидент, свързан с вече възникналото ПТП (възникване на пожар или взрив на автомобила, пропадане или преобръщане на автомобила, голяма кръвозагуба от пострадал човек, изпадане в клинична смърт)", описва последващите действия Каракашев. Той допълва, че при възможност трябва да се спре електриченството в машината и да се спре подаването на газ, ако машината е на такова гориво.

Въпреки че са нужни действия, той изрично подчертава, че има неща, които не трябва да се правят, като може да усложнят допълнително ситуацията.

"Най-важното е да не се правим на герой!", отбелязва Каракашев.

Вижте и цялата публикация, споделена от Каракашев, публикувана без намеса:

Действия на водачите, когато около тях е възникнало пътнотранспортно произшествие.

Какво трябва да направим:

По закон сме задължени да спрем и да предприемем действия за оказване на помощ на пострадалите спрямо компетентността си!

1- Спираме на безопасно за нас място и оглеждаме местопроизшествието.

2- Обезопасяваме мястото на инцидента с цел да не пострадаме ние или други около нас.

3- Обаждаме се на тел. 112 и съобщаваме:

-Кой се обажда

-Откъде се обажда

-Какво се е случило

-Има ли пострадали хора и колко са на брой

-Има ли опасност от допълнително усложняване на ситуацията(Ако сме преминали някакви курсове за спасителна дейност, го съобщаваме) и спрямо компетентността ни и спецификата на ПТП може да поискаме специфична техника или да не се изпраща определена техника (например да не се изпраща или да се изпрати пожарна).

4 - Предприемаме действия за правилна оценка на здравословното състояние на пострадалите и възможността за възникване на друг инцидент, свързан с вече възникналото ПТП (възникване на пожар или взрив на автомобила, пропадане или преобръщане на автомобила, голяма кръвозагуба от пострадал човек, изпадане в клинична смърт).

5- Ако имаме възможност, изключваме/прекъсваме електричеството в автомобила (отделяме минусовата клема на акумулатора).

6- Ако автомобилът е с газова уредба, при възможност спираме подаването на газ към двигателя.

7- Изчакваме специализирани екипи.

Какво НЕ трябва да правим:

Най-важното е да не се правим на герои!

1- Ако пострадалите са все още в автомобила, виждаме дали са в съзнание и видимо дали нямат рана, която да води до остра кръвозагуба. Ако са в съзнание и нямат такива рани, НЕ ГИ ВАДИМ от автомобила.

2- Ако автомобилът е на една страна или има затиснати хора, НЕ СЕ НАВИРАМЕ под автомобила да вадим хора.

Защо не вадим хора от автомобила, за които няма пряка опасност за живота:

Представете си, че изкараме човека от автомобила и с тези си действия доведем до влошаване на здравословното му състояние или, недай си Боже, до смърт! Кой е виновен? - ВИЕ!

Ако човекът е жив, но по стечение на обстоятелствата остане инвалид! Един адвокат много бързо ще стовари вината върху вас. Вие сте виновен той да е инвалид. Човекът много бързо забравя, че може би сте спасили живота му. Да, но той е инвалид вече. Виновните сте вие.

Когато дойде лекар, той има документ, за да изкаже диагноза. И ако той каже да го извадите, е едно, ако вие без лекарска диагноза го извадите, е друго.

Освен това, за да се изкара човек от кола, са нужни поне трима.

Затова моят съвет е: не вадите човек от кола, претърпяла ПТП, ОСВЕН в следните случаи:-Човекът няма сърдечна или дихателна дейност - клинична смърт (чрез CPR е възможно да възстановим жизнените показатели)

-Има рана с голяма кръвозагуба и невъзможност за спиране на кръвотечението в позицията, в която е пострадалият (голяма кръвозагуба за кратко време води до смърт)

 -Има разлив на гориво и вероятността от пожар/взрив е голяма.

-Има вероятност МПС да пропадне в пропаст или да бъде затиснато от нещо.

Колеги зад волана, станете ли свидетели на ПТП, спрете. Вижте как са хората в колите или извън тях. Майната му на времето, което ще загубите. Спрете и помогнете с каквото можете. Всеки от нас може да изпадне в подобна ситуация и тогава ще се радвате на всеки спрял и попитал "Как сте".

Снимката е илюстративна