Кратка информация за пандемията и войната за 08 юни 2022 г., представи и днес математикът проф. Николай Витанов на стената си във Facebook. Той отново успокои, че ковид пандемията е овладяна. По думитему - лятото ще е спокойно. По отношение на войната в Украйна, която е другата основна тема, той сподели, че не е възникнала съществена промяна.

Вижте пълния текст:

"Както винаги, първо пандемията, после войната.
Караме по технологията за оценка и прогнози, както всеки ден.

Проверка на ситуацията с пандемията днес

1. Сценарият "Синьо лято" е стабилен - ден 24. Този сценарий е - караме си спокойно лято. Цел - да го държим стабилен 3 месеца (90 дни) за да няма проблеми през лятото.

2. Общата обстановка - Модифицирания Омикрон не успява да запали дифузното разпространение И така вече 70 дни след края на извънредната епидемична обстановка.
Ковид-кризата е прегазена.
Да видим с чисълца, каква е текущата обстановка.

3. Базовото репродуктивно число - днес е 0.89.
Под 1 е, значи обхватът на заразата продължава
да се свива. Сценарият "Синьо лято" е непоклатим.
3. Проверката за суперпожар - няма суперпожар. За да има, трябва да има дифузно разпространие.

Да видим няколко контролни чисълца за днес от индекса на дифузното разпространение
За страната - 0.06
София-град - 0.08
Пловдив - 0.06
Бургас - 0.04
Варна - 0.03
По южните граници
Благоевград - 0.06
Кърджали - 0.07
Смолян - 0.09
Хасково - 0.04
Ямбол - 0.06
Знаем си:

1. Критична стойност за запалване на дифузно
разпространение - 1.00

2. Над 1.00 - дифузно разпространение

3. Под 1.00 - дифузната разпространение спира или съвсем го няма.
Днес, както се очакваше - никакви проблеми. Индексите са далеч под 1, няма дифузно разпространение.
За страната, индексът е 16 пъти под критичната стойност.
Планът за блокиране на разпространениено на модифицирания Омикрон чрез спиране на дифузното разпространение работи. Вече 70 дни.

Виждате какво е по морето. Варна - над 30 пъти под критичната стойност, Бургас - 25 пъти под критичната стойност. Време за плаж. Непоклатимостта на сценария "Синьо лято" гарантира спокойна почивка на тези, които вече са на плажа.
За сведение - индексите в още няколко области
Силистра - 0.09
Сливен - 0.05
Стара Загора- 0.07
Шумен - 0.04
Търговище - 0.02

Карам по азбучен ред, по 5 области всеки ден.
Както виждате, проблеми няма. Индексите са десетина, че и повече пъти под критичната стойност.
Гледаме Търговище - 50 пъти под критичната стойност.
Не само по морето, но и във вътрешността на страната обстановката е спокойна.
Омикронът е наврян в миша дупка.
Дръжте ситуацията така и ще си вътрите синджирчето на пръста цяло лято.

3. Проверка за препълненост на болниците. Има ли препълнени болници? Няма. Нещата са под контрол.
Заетостта на леглата е десетки пъти под максималния капацитет. Доста десетки пъти. И продължава да спада.

4. Проверка за тотален локдаун. Какво беше това тотален локдаун? Сценарий "Синьо лято" е стабилен. Никакъв локдаун не се очаква. Държим така и няма да има проблеми.

5. Проверка на смъртността. Знаете - целта беше броят на дните, в които починалите ще са едноцифрено число, да се увеличава. Бройката на тези дни се увеличава и ще продължава да се увеличава. Но бавно. Дните с двуцифрено число починали силно намаляха. Очаква се да се разредят още. Полека ще почне да расте и броят на дните, когато няма да има починали от К-19.
Сценарият "Синьо лято" е непоклатим. Докато го държите в непоклратима състояние, няма да имате проблеми с Ковида.

6. Заключение от проверката - и днес, 70 дни след отпадането на извънредната епидемична обстановка, ситуацията е спокойна. Сценарий "Синьото лято" е стабилен, здравната система се справя с проблемите, целта - лятото да е спокойно, все повече се постига.

Дифузното разпространение е добре угасено.
Зловещият план на зловещият професор за изтикване на действието на модифицирания Омикрон към по-топлите месеци и блокирането му със спиране на дифузното разпространение сработи на 100%. Прогноза
- това ще продължи. Юни месец започна спокойно, както се и очакваше. Спокойствието се очаква да продължи.

7. Днес - прогнозната карта на заболеваемостта.
Виждате, че обстановката полека се подобрява. Очаква се жълтата зона полека да продължи да расте. не се очакват проблеми до края на седмицата, че и след това.

Сега за войната.

1. Разбрахме се, че тук не е място за леене на чувства. Кой крив, кой прав, обсъждайте на друго място. Тук - технически анализ на това, което става по фронтовете на войната. Гледна точка тук - тази на Бисмарк. Иначе казано - националният интерес. На който не му харесва - да не чете.
Така. Сега по същество.

2. Днес особени промени по фронтовете няма. Руското настъпление в Северен Донбас е изпровено пред логистичен проблем - танковете и другата тежка техника трябва да форсират река Северски Донецк, за да продължат към Словянск и Лисичанск съответно. За целта трябва да се подави украинската артилерия. Така, до края на седмицата, че и след това, ще слушаме за ожесточени артилерийски престрелки покрай горните два града с масивно изпалзване на полева артилерия от страна на руснаците. Полека се приближаваме съм битката за Словянск и Краматорск, която ще реши съдбата на Донбас, че и на войната.
Специално за Северодонецк. Какво става с украинската контраофонзива там? Защо украинците взривиха моста към Лисичанск?

Защо няма победоносни възгласи откъм Киев? Знаете мнението ми - наколко хиляди млади украинци там са дадени курбан за PR цели. Но PR целта не бе постигната и сега тези младежи са затапени в завода за азотни торове под масиран руски обстрел. Мариупол - 2. Според мен, не може да жертваш живата си сила ей така, защото все още я имаш. Ако караш така, скоро ще я нямаш. Не знам как контраофанзивата в Северодонецк ще бъде обяснена на майките на тези войничета. Кристално ясно беше, че шансът за успех е 0. Тези войници ефективно можеха да се използват за отбраната на Лисичанск.

Писах ви, че е разбираемо, че украинците са се зацепили за последните парчета от Донбас, които са под техен контрол. Загубата на Донбас ще е тежък удар за Украина. Още повече, че тази загуба бе предвидима. Хайде сега, накарайте мечката да се изтегли от Донбас. Има един начин това да стане - американски ядрени ракети. Но няма да стане. Целите на САЩ в тази война са други. Те няма да рискуват съществуването си заради който и да било. Това е положението.
Украинските контраофанзиви.

Северодонецк е ясен. Но нека де се наредя и аз на редицата на тези, които чакат победоносната украинска армия да го очисти напълно от руските части. Няма да стане. Няма условия за героизъм тук.
Харковската контраофанзива - умря по разписание. Вчера уволненият украински шеф на сигурността на Харков разказа как е организиран циркът с оня граничен стълб. Можете да не се съмнявате - руската армия ще сковава големи украински сили при Харков докато свърши битката за Краматорската дъга. После - Одеса е далече, но танковата армия, която напредва към Словянск и Краматорк може да се обърне на север и да приклещи Харков от южната страна. Този момент се чака от 10 и повече дивизии на руска територия от северната страна. Харков незабавно трябва да бъде укрепен колкото се може повече. Той е в обхвата на руската логистика. Одеса още не е.

Контраофанзивата покрай Херсон. И тя си умря според прогнозата. Тук украинците имат шанс за контраофанзива. Но не могат да съберат достатъчно войски, за да я направят. Писах ви вече, че доставките на западно оръжие са недостатъчни за успешна контраофанзива. Виждате сами - една по една западните оръжейни система се унищожават.

Украина има големи загуби в жива сила - по половин батальонна тактическа група заминава на ден, една бригада заминава на седмица. Това не може да продължава до безкрай. Колкото и украинци да са мобилизирани, накрая пушечното месо ще свърши. Тогава пропукването на фронта маже да доведе до падане на милонен украински град в руски ръце. Но какво разбирам аз, нали така маршали от Ганковото кафене. Ей сега, украинската армия като се засили и ще превземе Москва и после Владивосток и няма да се усети как ще направи десант на Хокайдо. Помнете - мечтите са едно, а а прозаичната математическа реалност - нещо съвсем друго.

3. Пропагандната война. Тук - без изменения. Във воюващите страни ситуацията е стабилна - народите са все още добре хванати в клещите на пропагандата. Този сценарий не се очаква да се промени докато вървят боевете в Донбас. Промени ще има ако паднат Словянск и Краматорск.

Тоест в близкия месец не се очакват промени по пропагандните фронтове.
Между другато, виждате ли как Зеленски и другите бият отбой за Северодонецк. Засега това работи. Въпросът с курбана на хиляди украиски войници при Северодонецк обаче няма да бъде забравен, помнете ми думата. Когато войната не върви добре, общественото мнение бързо се обръща.

У нас - също няма промяна. Каквото си беше, това и си е стабилен е сценарий на провалена проукраинска пропаганда. Атракторът все повече се набива в неподвижната точка на неефективността. Това се и очакваше, поне тук, при тези анализи. Затова давах съвети и ето 26 дни ви цитирам ОНЯ ЧОВЕК. Някои се сетиха кой е, но други още не. Добре, ще направим така - ще ви го цитирам 30 дни. Трябва добре да познавате противника си. Иначе лесно ще ви пребори.
Съвети от ОНЯ ЧОВЕК (цитати от ОНЯ ЧОВЕК, ден 26-ти, не е Бисмарк)

Революциите са духовни действия. Те се появяват първо в хората, после в политиката и икономиката. Новите хора формират нови структури. Трансформацията, която искаме, е преди всичко духовна, която непременно ще промени нещата. ....
Кратък коментар - искате революция в Русия. Направете духовна трансформация там. Иската нещата в България да тръгнат по друт начин? Направете духовна трансформация тук. А как се прави това? Е, няма да се обяснявам тук по този въпрос. Но не си мислите, че българският народ е толкова заспал, че не може да се събуди. Може, може, това показват сметките по въпроса.
За десерт - Бисмарк, разбира се:

Американците са много щастлив народ. Те са ограничени на север и юг от слаби съседи, а на изток и запад от риби...
Географското положение съдейства за стабилността на Америка. Тук Бисмарк май малко завижда. Защото германските съседи по онова време нито са слаби, нито са риби - Великобритания е на един хвърлей място през морето. Та като пресмятата възможностите си, отчитайте и географската положение. Как - Пол Кругман - новата икономическа география. Много математика има вътре.
Добре, стига за днес. Предстои да видим какво ще има да става. Желая здраве и успехи и нека вирусът да ви заобикаля. И войната да ви заобикаля