В морето от дезинформация хората търсят да чуят гласа на журналисти, които безкомпромисно следват професионалните стандарти, задават неудобните въпроси без да се страхуват или поддават на изкушения и не допускат користна намеса от властта, бизнеса или  чужбина да изкривява фактите и ограничава свободната мисъл. Това заяви президентът Румен Радев в приветствието си по време на празничния концерт-спектакъл, посветен на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио. Дейността на националната медия е утвърдена на 25 януари 1935 година с указ  на цар Борис III. На събитието в сградата на Софийската опера и балет присъстваха още председателят на Народното събрание Наталия Киселова, Негово Светейшество патриарх Даниил, общественици, журналисти и дипломати. Държавният глава бе придружаван от съпругата си Десислава Радева.

Президентът подчерта в приветственото си слово, че демокрацията вехне там, където заглъхват критичните гласове и различните мнения, а истината я няма. Затова свободните медии са призвани да отстояват истината, плурализма, обществения морал, националната ни култура и история, да изобличават и отхвърлят цензурата, независимо от благовидния предлог, под който се установява, дори и когато се представя като филтър срещу неистини.

По думите на Румен Радев Българското национално радио е устояло на множество изпитания, исторически превратности и политически натиск и е останало вярно на своята мисия – да стига до всеки български дом, да предоставя навременна и обективна информация и да налага високи професионалните стандарти в журналистиката. „Затова и се утвърди като институция, която успя в най-важното – да спечели доверието на българите. Затова и днес съм тук, за да изразя моята огромна признателност към всички вас - за вашия професионализъм, всеотдайност и гражданска смелост“, заяви държавният глава.

Президентът посочи също така, че ако искаме БНР да се съхрани и развива като важен източник на знание и морален коректив, трябва като общество и институции да сме ангажирани с неговите проблеми и най-вече с условията, които гарантират неговата независимост. „Силно се надявам повече да не се стига до ситуации, в които генералният директор на БНР чака пред кабинетите на министри и на комисии в парламента, за да се моли да не му режат бюджета, защото нещо не се е харесало на някой властимащ“, подчерта Румен Радев. Държавният глава добави, че също толкова неприемливо е на ръководството на БНР да се налага непрекъснато да убеждава, че съвременният информационен пазар е поле на ожесточена конкуренция и трябват средства за нови технологии, за мотивация на личния състав, за съвременни форми на дигитализирано леснодостъпно съдържание – особено важно за обхващане на младежката аудитория.

Румен Радев открои и дългогодишните усилия на различни екипи на обществената медия, които са съумели да утвърдят Българското национално радио като културен институт на България. Президентът Радев припомни, че тази мисия, заложена още от първия  директор на радиото Сирак Скитник, има значим принос за формирането и съхранението на националната идентичност на българския народ. Държавният глава поздрави всички творци, чиято професионална и лична съдба е била свързана с БНР през годините – радиохоровете и създателите на авторска музика, артистите в радиотеатъра. „Желая на всички, които прекрачват всеки ден прага на Старата къща, професионално удовлетворение и лични успехи. Нека все така многобройната аудитория да продължава да се доверява на вашия професионализъм“, каза още в приветствието си държавният глава.

По повод 90-годишнината на обществената медия и във връзка с последователно изпълняваната общественозначима мисия и цялостния й принос във формирането и утвърждаването на съвременния облик и авторитет в национален и световен мащаб на българската журналистика и на българската култура, Румен Радев удостои Българското национално радио с Почетния знак на президента.