Дама, опитала да кандидатства за социален асистент на своя баща, остана огорчена от родната бюрократична система. Причината? Гергана Каракашка твърди, че трябвало наново да попълни целия набор документи, защото били написани с черно, а не със синьо мастило. 

Жената остава изненадана от ситуацията, като не намира логично обяснение за станалото. Действието се разиграва в институцията, намираща се в Кюстендил.

Тя разказва, че помощта е постоянно необходима на баща ѝ, а процедурата е щяла да помогне на семейството. Каракашка споделя, че е обидена и огорчена от административното изискване, с което се сблъскала.

"Вчера в Дирекция „Социално подпомагане“ – Кюстендил, във филиала на ул. „Ефрем Каранов“, ми се случи следното: оказва се, че не мога да подам документи за кандидатстване за социален асистент на баща ми, защото документите му са попълнени с черен химикал", пише Каракашка.

Скандал в магазин в Сопот: Мъж остана без хляб заради жълти стотинки ВИДЕО

"Някой може ли да ми обясни защо? Не съм на изпит НВО, за да изискват задължителен син химикал. И никъде в документацията им не видях изискване за това", недоумява жената.

Каракашка споделя, че това я отказало да подаде наново документите, изписани с "нужния" цвят.

"Предложиха ми да препиша целия наръч от документи. Аз, разбира се, отказах, само като си помисля колко време и мъки ни костваше само подписването им", разказва тя.

Дамата завършва разказа си с апел към администраторите, работещи в социалната система. "Социални работници, емпатията е съчувствие! Поставяйте се по-често на мястото на хората и техните семейства, които са очевидно само потребители на вашата „услуга“, призовава Каракашка.

Варненец: Ето защо емигрираме, не е заради пари или разкош

Нейният разказ не оставя кюстендилци равнодушни. Хората съчувстват за сблъсъка ѝ с родната администрация, но споделят, че дори в Европа са в сила подобни изисквания. Други граждани припомнят и родни разпоредби, които препоръчват да се използва син цвят.

Те цитират  член от Наредба № 2 от 22 юни 2018 г. за документите за професионално обучение на лица, навършили 16 години, гласи: "Чл. 12. (1) Всички документи, без документите за завършване, удостоверяване и признаване на професионалното обучение на лица, навършили 16 години, могат да се попълват на ръка със син химикал".

Административната система се крепи на ясни закони и действието на строги изисквания... Но споделеният казус повдига въпроса къде е линията между прилагането на нужните разпоредби и изтормозващата данъкоплатците бюрокрация?

Вижте целия разказ на Гергана Каракашка, публикуван в социалната мрежа:

"Вчера в Дирекция „Социално подпомагане“ – Кюстендил, във филиала на ул. „Ефрем Каранов“, ми се случи следното: оказва се, че не мога да подам документи за кандидатстване за социален асистент на баща ми, защото документите му са попълнени с черен химикал. Някой може ли да ми обясни защо? Не съм на изпит НВО, за да изискват задължителен син химикал. И никъде в документацията им не видях изискване за това.

Объркана съм и обидена, защото вярвах, че ще получа помощ за баща ми, който има постоянна нужда от мен. Предложиха ми да препиша целия наръч от документи. Аз, разбира се, отказах, само като си помисля колко време и мъки ни костваше само подписването им.

Социални работници, емпатията е съчувствие! Поставяйте се по-често на мястото на хората и техните семейства, които са очевидно само потребители на вашата „услуга“, защото животът има своите обрати."

Забраниха дребни монети и банкноти с по-голям номинал за плащане в автобусите