Родителското отчуждение да бъде квалифицирано като домашно насилие, са предложили граждански организации на среща в Министерството на труда и социалната политика /МТСП/. Това съобщи на пресконференция Андрей Едрев от сдружение "Алтернативна енергия".

Разговорът в министерството се е състоял днес по желание на гражданските организации. По думите на Едрев в срещата са участвали заместник-министър Надя Клисурска, а от неправителствения сектор представители на Асоциацията за детско развитие, Асоциацията за социална, здравна и правна помощ, както и граждани от Асеновград, ангажирани с конкретен казус.

За предложението родителското отчуждение да бъде квалифицирано като домашно насилие, Едрев обясни, че това е реално насилие, което се извършва върху деца, като им се отнемат личните права и свобода. Те са поставени в зависимост и не могат да изпълняват собствената си воля поради отчуждаващото поведение на единия родител, коментира той.

В срещата са представени редица казуси, свързани с действия или бездействия на регионални структури на Държавната агенция за защита на детето и Агенция социално подпомагане, поясни още Едрев. Според гражданските организации има системни злоупотреби, прикриване на злоупотреби и системни проблеми в социалната сфера.

"Започва да става пандемия от случаи на отнети от социалните служби деца", каза Едрев и допълни, че на срещата са били засегнати доста казуси. В случая става въпрос очевидно за системен подход, който силно се надявам да не е целенасочен, в посока на разрушаването на българското семейство, коментира той.

По думите му не става въпрос за изолирани случаи, а "за система, която е създадена да унижава, да обижда, да нарушава правата на децата системно и целенасочено". Според него моделът е порочен.

Марина Георгиева от Асеновград коментира, че има случаи при които сигналите до дирекциите за закрила на детето се превръщат в рекет, за да се извърши или да не се извърши нещо от даден човек или семейство.