Подписка за връщането на директора на Националния институт за недвижимо културно наследство арх. Петър Петров е инциирана от архитекти, реставратори и членове на граждански организации. Припомняме ви, че в интервю за TrafficNews,  публикувано на 21 март, ресорният зам.-министър на културата Тодор Чобанов каза, че работата на НИНКН е „крайно незадоволителна” и чакат арх. Петров да се завърне от болничен, за да решат как ще продължи напред работата на института. Оказа се обаче, че още на 6 март министър Мариан Бачев е разписал заповедта за отстраняването на директора.

Посочените причини са липса на качества на служителя за ефективно изпълнение на работата, а именно - липса на способност да планира, организира и контролира дейностите, свързани с изпълнение на служебните му задължения.

В заповедта пише още, че Петров не познава нормативната уредба, което е довело до нарушения на Закона за културното наследство и че му липсват комуникативни способности и умения за решаване на нестандартни проблеми и ситуации и за работа в екип.

Остава големият въпрос как трима министри преди Бачев не са подложили на съмнение професионалните компетентности на директора на НИНКН, а настоящият е успял да ги претегли за има няма два месеца.

Припомняме, че още на 6 март в публикация на TrafficNews бе съобщено, че предстоят структурни промени в Министерство на културата – историкът Тодор Чобанов ще смени Илко Ганев в политическия  кабинет на Бачев, ще бъдат отстранени главният секретар Тодор Керанов и директорът на Сценични изкуства и художествено образование Елиянка Михайлова.  В същия текст разкрихме пред читателите на TrafficNews, че и директорът на НИНКН арх. Петър Петров е на мушката за отстраняване.

Междувременно и  в редакцията ни, и като реакции на интервюто на Тодор Чобанов, и като отзиви под петицията, с имената си излизат архитекти, реставратори и общественици. Публикуваме част от тях:

Арх. Иван Енев:

Въз основа на дългогодишната си съвместната работа с арх. Петров уверено твърдя, че той е утвърден специалист по опазване на културното настледство от световно ниво, с дългогодишен, разностранен и международен опит както в проектирането, така и в надзора, изпълнението и комплексното управление на проекти за опазването на български недвижими културни ценности.

Ерудиран, комуникативен и отдаден на каузата и качеството в проектирането и изпълнението, той е изключително добре запознат не само с българското, но и с европейското и световно законодателство в сферата на наследството. Способностите му да ръководи комплексни и сложни проекти и екипина дейност, както и координационните му качества са многократно доказани в дългогодишния му опит на главен архитект, проектант и ръководител на проектантско бюро, специализирано в сферата на наследството.

Работата му като директор на НИНКН утвърждава позициите и авторитета на Института, а с това и косвено - на Министерството на Културата, създавайки сериозни пречки за реализирането на корупционни и незаконни практики. Именно в тази връзка той бива отстранен - обърнете мнимание - по абсолютен аналог на негов също толкова отдаден и високо професионален предшественик - проф. арх. Кандулкова, бивш директор на НИНКН, уволнена 2011 г. от тогавашиня Министър на Културата, Вежди Рашидов.

В този ред на милси, аргументацията и доводите на Заповедта за уволнение са несъстоятелни, безочливо скалъпени и в сериозен ущърб на Министерството на Културата и българските старини.

Веска Каменова, реставратор:

Подписвам, защото не съм съгласна с уволнението на директора на НИНКН - арх. Петър Петров. Арх. П. Петров успя да обедини гилдията и да заздрави системата. Дългогодишният му опит и изключителен професионализъм му помогнаха да се справя с не леки задачи. Кадрите в системата на опазване на недвижимото културно наследство като арх. Петров се изграждат много дълги години и в България са останали малко такива. Много малко изобщо са останали специалистите в Системата на опазване на недвижимото културно наследство. Уволнението на арх. Петър Петров доказва, че Министърът на културата няма никаква представа за тази толкова сложна и непопулярна дейност и как се изграждат кадрите, които са в Системата на опазването. Това уволнение разклаща още повече доверието в Министерство на културата, което е почти изгубено. Г- н Министър, не погубвайте дългогодишно изграждани специалисти като арх.Петров. Те са безценни и твърде малко.

На електронната поща на медията продължават да пристигат протестни писма, адресирани и до министъра на културата Мариан Бачев като реакция срещу изявленията на Тодор Чобанов. Публикуваме и тях:

Арх. Людмила Недялкова, Петър Батаклиев, Цветелина Живкова и Елисавета Чулкова - Инициативен комитет за опазване на риолитния паваж в Брацигово:

Уважаеми Господин Министър,
Обръщаме се към Вас като граждани, сформирали Инициативен комитет за опазване на риолитния паваж в нашия град. С настоящото писмо изразяваме своето несъгласие с изявлението на заместник-министъра на културата г-н Тодор Чобанов, че Националният институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) не изпълнява ефективно своите задължения. Нашият личен опит доказва точно обратното.

През 2020 г. в историческата част на град Брацигово, град с богата история и дългогодишни строително-архитектурни традиции, бе предвидена подмяна на риолитната паважна настилка с асфалт, с финансиране от Държавен фонд „Земеделие“. Въпреки многобройните ни опити да спрем този процес и да получим подкрепа от различни институции, включително Областна управа и ДФЗ, единственият орган, който ни оказа реална подкрепа, беше НИНКН в лицето на арх. Петър Петров. Благодарение на професионализма и ангажираността на арх. Петров и целия екип архитекти на НИНКН, паважът бе обявен за паметник на културата и проектът бе променен към пренареждане на настилката, с което се съхрани автентичният облик на града.

Считаме за свой морален дълг да Ви запознаем с този положителен опит, защото в лицето на арх. Петър Петров и целия екип на НИНКН срещнахме професионализъм, отговорност и отдаденост към каузата за съхраняване на културното ни наследство. Отстраняването на арх. Петров би имало сериозни последици, като отвори вратата за партийни назначения и обслужване на лобистки интереси, които застрашават ценностите, завещани ни от поколенията преди нас.

Освен това изразяваме силното си безпокойство относно изразеното мнение в интервю на г-н Тодор Чобанов за делегиране на повече правомощия на местните музеи. В малки исторически градове като нашия тези институции са в пълна зависимост от общинската власт. Ако те получат решаваща роля в опазването на културното наследство, съществува реален риск от политически и икономически намеси, които биха поставили под заплаха автентичността на историческата среда в цялата страна. Говорейки от опита на град с богато архитектурно наследство, което трудно съхраняваме при всеки следващ европейски проект, сме убедени, че независимостта на органите за съгласуване и надзор е жизненоважна за бъдещето на културните ни ценности. Ако тази независимост бъде компрометирана, рискуваме да станем свидетели на безразсъдни промени, при които „камъкът ще спре да говори“ и поколенията ще загубят връзката си с миналото.

Убедени сме, че под Вашето ръководство Министерството на културата ще предприеме действия за защита на НИНКН като институция и няма да допусне подмяната на доказани специалисти като арх. Петър Петров с назначения, продиктувани от политически и икономически интереси. Призоваваме Ви не само да запазите неговата позиция, но и да осигурите необходимите условия за разширяване на екипа на НИНКН и адекватно възнаграждение на неговите експерти, чиято работа е от съществено значение за бъдещето на българското културно наследство.

Копие от настоящия документ изпращаме и на екипа на НИНКН с огромна благодарност за съдействието, помощта и безрезервната си подкрепа по опазване на културното наследство на нашия град.

Всичко, което научихме от собствени източници, се потвърди. Последен във войната на подмяната на кадри жертва стана пловдивчанинът, който пое Института след спечелен конкурс и все още е в редовен мандат.

Арх. Албена Захариева, арх. Александър Младенов, арх. Антонела Карапанджева, арх. Божана Кунчева, арх. Варвара Вълчанова, арх. Деница Пенкова, арх. Елена Гунчева, арх. Елизабет Върбанова, арх. Жара Кирякова, арх. Иван Стоянов, арх. Лилия Проданова, арх. Люба Стоянова, арх. Любомир Пейчев, арх. Мая Налбантова, арх. Младен Китов, арх. Надя Стаматова, арх. Никола Славчев, арх. Нора Йорданова, арх. Райчо Димитров, арх. Стефан Германов, арх. Таня Митакева, арх. Христо Златанов, възпитаници  на Курса за опазване на недвижимото културно наследство „Шайо”:

Категорично не сме съгласни с изказаните твърдения за дейността на Националния институт за недвижимо културно наследство от зам.-министър доц. д-р Чобанов в интервю, публикувано в TrafficNews на 21 март. Откакто директор на института е арх. Петър Петров, се усети нова енергия в работата на НИНКН. Рестартира се курсът по опазване на недвижимото културно наследство „Шайо”, подобри се достъпът до архива, съкратиха се сроковете за издаване на становища, стартираха се териториални програми на няколко населени места, спасиха се от разрушаване значителен брой обект НКЦ, и най-вече бяха привлечени млади и обучени специалисти, които с желание и отдаденост работят за опазване на недвижимото културно наследство. Въпреки скромния си бюджет, екипът на НИНКН извършва значителна по обем и качество работа.

Усеща се нарастваща ангажираност и инвестиционен интерес към правилния начин за реставрация и експлоатация на обекти на наследството. Последното ателие към курса „Шайо”, проведено във Видин, представи възможност за няколко сгради, като две от тях са вече в процес н подготовка за реализация. Голяма част от проектите – предмет на дипломните работи от курса, също предизвикаха обществени дискусии и интерес както от общинските ръководства на съответните населени места, така и от гражданите. Това е енергия и ангажираност на все повече подготвени специалисти по опазване на недвижимото културно наследство, която е реализирана именно през последните две-три години благодарение на сегашния екип в НИНКН и лично на неговия ръководител арх. Петър Петров.

Надяваме се, че новото ръководство на Министерство на културата няма да похаби тази енергия и да разочарова десетки млади и обучени специалисти, които са най-ценният актив в борбата за опазване на културното ни наследство.

Арх. Петър Цапков, Сдружение "Наследство - Брацигово ":

Опитът за дискредитиране на арх. Петър Петров - директор на Националния институт за недвижимо културно наследство е обезпокоителен.

Арх. Петров пое поста директор след проведен легитимен конкурс. Преди него дълги години НИНКН бе управляван от временни назначения и за съжаление много лоши примери в опазването на недвижимото културно наследство се случиха точно при "временно изпълняващите длъжността".

С поемането на поста директор на НИНКН арх. Петров успя да издейства финансиране и да привлече още хора в екипа на Института, с което значително се съкрати времето за издаване на становища и обработката на други документи. Значително се подобри достъпа до архива на Института, въведе се ден за консултации по проекти - нещо което в годините преди него не се практикуваше. Арх. Петров успя да утвърди регулярни срещи между НИНКН и неправителствени организации (като ИКОМОС) с цел обсъждане на наболели теми в областта на опазването.

За първи път от много години проектите по опазване на недвижимото културно наследство получиха обективна оценка и качествен контрол в НИНКН, под ръководството на арх. Петров.

 Активирани бяха териториални програми за актуализиране списъците с обекти на наследството.

Отделно с помощта на експертите в НИНКН и лично на арх. Петров много обекти на наследството влязоха през СЕСОНКЦ в декларационните списъци, като по този начин успешно бяха спасени от унищожение.

Не на последно място арх. Петров пое отговорностите, свързани с провеждането на следдипломния квалификационен курс за архитекти - реставратори, в който обучението се провежда и с участието на преподаватели от престижния европейски университет Ecole de Chaillot - Париж.

Затова, като пряк участник в системата на опазване на недвижимото културно наследство: архитект-реставратор регистриран по чл. 165 от ЗКН; независим експерт-оценител на проекти в МК; член на журито за оценка на дипломанти в курса за архитекти-реставратори към Ecole de Chaillot; председател на Сдружение "Наследство - Брацигово " не съм съгласен с обвиненията отправени от новия ръководен състав на Министерството на културата към арх.Петър Петров и НИНКН.

Арх. Петров трябва да продължи мандата си като директор на Националния институт за недвижимо културно наследство до провеждането на нов конкурс. Твърде малко са качествените специалисти, които биха се нагърбили с тази отговорна за опазването на недвижимото културно наследство длъжност. Не може с лекота да пренебрегваме професионализма за сметка на послушанието.