Детската железница „Знаме на мира“ в Пловдив ще бъде безплатна три дни за всички деца до 18 години. Това е по случай Деня на детето – 1 юни.
С решение на Общински съвет-Пловдив даде съгласие всички деца до 18-годишна възраст да ползват безвъзмездно на 1, 2 и 3 юни 2021г. железница „Знаме на мира“.
С цел по-добра организация детската железница, намираща се в подножието на Младежки хълм, ще работи с предварителна резервация, която може да бъде направена на телефон: 0889 922 388.
А любител на красотата на Пловдив издири и подбра най-добрите снимки на детската железница в града. Те са от фонда на Народната библиотека "Иван Вазов".
Един от символите на Пловдив е именно Детската железница „Знаме на мира“. Тя е теснолинейна железопътна линия, разположена в подножието на Младежкия хълм в Пловдив и е втората детска железница в България - първата е в Кърджали.
Проектанти са Строителното управление в Пловдив на „Трансстрой“ с ръководител Васил Йочков и Железопътното управление в Пловдив с ръководител инж. Ангел Димитров.
Строежът й започва на 21 април 1979 година. Строена е от ученици и студенти със съдействието на пловдивското гражданство за 35-годишнината на Димитровската пионерска организация „Септемврийче“ и за първата асамблея „Знаме на мира“. Релсите и вагоните са от железопътната линия Кочериново - Рилски манастир, закрита през 1954 г. По-късно вагоните са подменени.
Открита е като Детска железница „Знаме на мира“ на 23 септември 1979 година - ежегодния празник на ДПО „Септемврийче“. За откриването са отпечатани 25 билета и са изработени почетни значки, раздадени на официалните гости. Закрита е през 1997 г.
След ремонт по общинска поръчка атракционът е открит отново като Детска железница на 22 септември 2007 година. Линията е ремонтирана през 2013 година, сменена е тяговата батерия с по-мощна, позволяваща 6 курса на ден.
Железопътната линия има дължина 1090 метра с междурелсие от 600 милиметра. Нейният подвижен железопътен състав е построен в Пловдив - съответно в локомотивното и във вагоно-ремонтното депо. По маршрута са изградени следните съоръжения:гара Пионер, мост, прелез с бариери, тунел, естакада, спирка Снежанка, гара Панорама.
Тунелът служи за депо за влакчето в извънработно време. Обиколката от гара Пионер до гара Панорама и обратно трае 25 минути. Максималната експлоатационна скорост, с която влакчето от железницата „Знаме на мира“ се движи, е била 8,5 км/час.
Влакчето има капацитет от около 50 места. Съставено е от локомотив и 3 вагона. Прави по 6 курса на ден. Билетът струва 1 лев. Децата до 10 години пътуват с придружител.
Как е изглеждал Пловдив, преди да разкрият Античният театър?
А ето как изглежда Детската железница днес:
СИМВОЛА ОК АМА 13:45, 31.05.2021
ИЗРЯЗАХА ВСИЧКАТА З-Е-Л-Е-Н-И-Н-А ВСИЧКО СЕ РЕЖЕ РЕГУЛЯРНО - ХРАСТИ ДЪРВЕТА - ТАМ ОКОЛО ТОЯ ВЛАК ПРОКЛЕТ :) ЗАЩО ОБЩИНСКА – – – ТАКАВА ? ЗАЩО :)