Столичанка публикува в социалните мрежи снимка на изгорял автомобил пред бл. 214 в квартал Борово. И докато всички се чудеха какво точно се е случило с горката кола, просветен изясни:
"Тази кола стои от (може би) година неправилно паркирана. През това време й спаднаха гумите, счупиха й стъклата, сега я запалиха. И въпреки всичко това, няма кой да дойде да я вдигне. Да не би да е на някой олигарх, че ги е страх да я махнат?"
А друг директно одобри палежа: "Това е начинът, добре е всички подобни зарязани кошове да се извозят за скрап, за да се освободи място в квартала."
Това е един от типичните примери за изоставен автомобил, който не само загрозява градската среда, но също така създава потенциални опасности за жителите. Видимо повреден, със счупени прозорци и изгорен, автомобилът представлява не само визуално замърсяване, но и потенциален риск за сигурността – в случая с евентуален пожар, какъвто явно вече се е случил.
Изоставените и особено повредени автомобили са податливи на вандализъм и дори умишлени палежи, които могат да застрашат близките сгради и хора. Колата очевидно е неправилно паркирана от дълго време, което нарушава реда и използването на обществените паркоместа, нужни за активни автомобили. Очевидно този автомобил е престоял там твърде дълго без намеса от страна на общинските власти.
Много от хората подават сигнали за изоставени коли и това го забелязваме всеки ден в социалните мрежи. Но понякога тези сигнали не стигат до отговорните институции или не се вземат достатъчно сериозно. Възможно е по-активен граждански натиск да ускори решаването на проблема.
Една от мерките, които биха могли да бъдат взети, е да се улесни процесът на вдигане на изоставени автомобили, особено когато те са в състояние на пълна разруха. Наличието на такива автомобили в градските райони не само понижава качеството на живот, но също така показва липсата на ефективност от страна на властите в поддържането на ред и чистота.