Розовият пеликан Стойчо е под редовно наблюдение на експертите на РИОСВ-Варна, които периодично проверяват състоянието и неговото поведение.  

Според експертите птицата е в добро общо състояние, не се наблюдават открити рани, травми или фрактури. Стойчо се движи свободно, може да лети и не е в безпомощно състояние.Експертите на място са констатирали и още нещо очевидно - Стойчо се е социализирал и не изпитва безпокойство от човешкото присъствие. В района на Морска гара птицата получава храна „на готово“ и това не дава основание тя да продължи миграцията си.

Видът Розов пеликан зимува в Африка, а в България се среща ежегодно основно по време на миграция. В момента тече пролетната миграция, която е през месеците март и април, а есенната – през август-септември. Единични екземпляри от този вид ежегодно остават за почивка в близките влажни зони. Вида Розов пеликан обитава блата, езера, рибарници, язовири и полусолени водоеми. Гнезди на колонии в обширни тръстикови масиви. Най-близкото до гр. Варна място за гнездене на пеликани е Резервата „Сребърна“, където има колонии от Къдроглав пеликан.

В района на Атанасовско и Бургаско езеро (Вая) също могат да бъдат наблюдавани розови пеликани, които се събират там за почивка и хранене, но не гнездят.

Видът Розов пеликан е включен в Приложение № 3 на Закона за биологичното разнообразие, като защитен вид. За защитените животински видове се забранява тяхното улавяне, убиване, преследване и обезпокояване, унищожаване или вземане на яйца, разрушаване, увреждане или преместване на гнезда, както и вземане на намерени мъртви екземпляри, също така притежаване, отглеждане и препариране. Съгласно същия закон когато екземпляри от тези видове са в безпомощно състояние по преценка на РИОСВ се изпращат за лечение или отглеждане в спасителен център, ветеринарна клиника или зоологическа градина или се оставят на мястото, където са намерени.

Снимка: Facebook