По непотвърдена информация дерматологът, извършил интервенциите, е д-р Арина Гудз, съобщава Фокус.

"Здравейте, казвам се Арина Гудз и съм практикуващ лекар дерматолог. Завърших висшето си медицинско образование в Първи Санктпетербургски държавен медицински университет, носещ името на И.П. Павлов. Посещавала съм и много медицински курсове за поставяне на филъри на основата на хиалуронова киселина и ботулинов токсин тип А в областта на лицето. Извършвам уголемяване на устни с филъри, дефинирам скули, брадичка, долната челюст, запълвам назолобиалните гънки, правя инжекции с ботокс, осъществявам мезотерапия и скинбустери", се представя д-р Гудз в уебсайта на студиото за красота.

Жените, потърсили помощ в „Пирогов” след поставяне на ботокс, вече са шест

Тя е завършила козметична медицина в Русия и нейната диплома дори не е призната на територията на нашата държава, разказва потърпевша жена. По нейна информация жената, която ѝ е поставила ботокс, често мести кабинетите, в които работи. Един от тях е в столичния квартал „Манастирски ливади“.

Д-р Арина Гуудс. Така се представя жената, която поставя филъри и ботокс. Профилът ѝ в социалните мрежи има близо 12 хиляди последователи и умело демонстрира завидни умения в медицинската козметика, предаде и Bulgaria ON AIR. Промоционалните цени са акцент в повечето видеа, целящи привличане на клиенти.

Пострадалите от ботокс жени са 8, всички процедури са направени от мним доктор*

"Към този момент имам сигнал за 11 жени, които са били при въпросното лице за инжектиране на ботулинов токсин, като най-пресният случай е отпреди няколко дни, а най-старият е от април. Това, което ги свързва, е, че както през април, така и преди Коледа тя е правила много сериозни промоции. Стана ясно, че няма образование като лекар и няма право да практикува лекарската професия на територията на България", каза зам.-председателят на Асоциацията на пациентите на естетичната медицина Нели Георгиева.

Симптомите при всички пациентки са сходни – спадане на клепачите, подуване на очите, замъглено зрение, слабост и умора.

"Тя се е свързала и е била много притеснена за всичко, което се случва. Казала е, че заминава за Русия, за да търси този антитоксин, за да помогне на жените, защото той не се продава свободно. Трябва да се задействат някакви международни механизми, за да влезе в страната. Казала им е, че ще се прибере в България около 4 февруари, но и това не знаем дали е истина", отбеляза Георгиева.

Само няколко вида ботулинов токсин са регистрирани в Агенцията по лекарства и позволени за употреба на територията на България.

"Най-интересното е, че от тези четирите, които са разрешени за третиране на мимически бръчки, тя е споделила, че използва един от тях. Един от регистрираните. Проблемът е, че на техните паспорти е написала кой продукт е използвала и в какви единици, но не е написала сериен номер, както и стикер, който да служи за някакъв вид идентификация", каза още Георгиева.

Експертите препоръчват подобни процедури да се правят само от сертифицирани за това медицински лица.