"Стига толкова смърт на пътя" - българи от цялата страна излязоха на протести точно две седмици след фаталната катастрофа край Телиш, при която загина 12-годишната Сияна. Всички са обединени от едно основно искане - държавата спешно да се заеме с ремонта и поддръжката на пътищата, защото България няма повече деца за убиване.
Протестът в плевенското село Телиш прерасна в шествие, което блокира главния път между Плевен и Луковит.
Демонстрацията в София се проведе в Триъгълника на властта. Движението в района беше блокирано, а хората потвориха исканията си за справедливост и безопасност, както и поддръжката на пътища да се превърне в приоритет за държавата.
В Пловдив протестиращите се събраха пред Съдебната палата. "Седем години без правосъдие", "Ние сме Сияна, нямаме повече деца за убиване", гласяха плакатите на недоволните. Те обещаха да са непреклонни към войната по пътищата, защото според тях "държавата убива семействата им".
Хиляди на протест срещу войната по пътищата. Пловдивчани: Нямаме повече деца за даване! СНИМКИ
Гражданите запалиха свещи в памет на жертвите по пътищата. Шествието тръгна от Съдебната палата и се насочи към катедралния храм "Успение Богородично". Малко след 11:00 ч. за кратко бе блокиран бул. "Шести септември". Около 12:00 ч. за кратко бе блокирано движението и на кръстовището на булевардите "Цар Борис Трети" и "Шести септември".
В Русе протестът също се проведе пред Съдебната палата. Според русенци сериозните санкции за нарушителите на пътя са необходимост, но за да бъдат спасени животи, трябва по-строг контрол и по-голяма прозрачност на работата на институциите в България.
Въпреки лошото време в Смолян, множество семейства с децата си излязоха пред Съдебната палата, за да изкажат подкрепата си към бащата на малката Сияна. Хората настояха институциите най-накрая да влязат в ролята си, да се ремонтират пътищата-убийци, а за виновниците да има сериозни и справедливи наказания.
България излиза на протест срещу пътните убийци, спират движението по основни булеварди
Законът трябва да бъде по-строг и към недобросъвестните шофьори, които ежедневно рискуват чуждия и своя живот на пътя, категорични бяха протестиращите.
"Всички институции, всички граждани, трябва да се събудим и да се осъзнаем, че вече нямаме време за губене. И питам така - защо трябва някой да бъде погубен, някое дете или някой възрастен да бъде блъснат или унищожен, защо, за да може да се събудим", заяви Веселина Пичурова - организатор на протеста.
"И аз се казвам Сияна. Просто и не става въпрос само за откраднати пари и за знаци, става въпрос и за хората, за всички нас, да имаме отговорност един към друг и уважение, да се грижим един за друг и да изискваме", каза друга от протестиращите жени.
Десетки излязоха на протест и в Монтана - пред сградите на Областната администрация и общината. Протестът което премина в спонтанно шествие, което премина по улиците и достигна до Съдебната палата, а след това се премести пред Областното пътно управление в града.
Там протестиращите блокираха движението по ключовия бул. "Христо Ботев", което доведе до дълги колони автомобили в двете посоки. Протестът беше подкрепен от шофьорите и не се стигна до напрежение.
Бащата на Сияна: Трима са загинали в тази отсечка от началото на годината
Кадри: David Vasilev