Трябва ли да убиваме това, от което ни е страх? Този въпрос поражда публикация за една умъртвена змия. Жена апелира да не се водим от позицията на надмощието, а да разгледаме нещата от по-далече. Тя отново напомни, нещо, което мнозина знаят – змиите се страхуват вероятно много повече от нас. Те не идват да нападат, а напротив, биха избягали. Вяра Младенова отбеляза и приноса, който тези влечуги имат – контролират популациите на гризачи.
Ето какво написа тя:
„Хора, моля ви, спрете да избивате змии!
Знам, че като деца сме чели книжки и гледали детски, в които змиите са лошите и нападат и убиват с отрова, но вече сме възрастни хора и трябва поне малко да сме пораснали на акъл.
Жалко е мъж 2 метра висок да дойде да ми се хвали, че е убил това беззащитно същество.
Змиите контролират популациите от гризачи и винаги когато имат избор избират да бягат при среща с човек. Да не говорим, че повечето дори не могат да се защитят причинявайки някакво значително нараняване.
Освен това всички змии са защитени от закона точно защото сме ги изтрепали от детински неоснователен страх и "защото можем".
За малко разум апелирам. Толкова може да ви нападне децата, колкото и кварталната котка, така че спрете да го ползвате това като извинение.
Ако срещнете змия и ви е страх, тръгнете в другата посока или се отдръпнете и я изчакайте сама да си тръгне. Напълно нормално е да има диви животни около хората. Не е нормално да унищожаваме всичко живо защото можем...
Пиша всичко това с надеждата, че поне някой прочел го, ще предпочете да се информира, вместо да избива и без това изчезващите животни на България.“
Някой 07:27, 17.10.2022
На снимката е бебе дървесен смок. Не е отровен.