15-годишно момиче от Пловдив е в медикаментозна кома след употреба на вейп, съобщи TrafficNews. До неприятния инцидент се е стигнало преди няколко дни, когато момичето посетило с приятелки увеселителен луна парк в Тракия. Там тя изпушила едно устройство наведнъж, което закупила от сайт за онлайн продажби на никотинови изделия. Изпушването на един вейп наведнъж се равнява на над 2000 всмуквания, в нейния случай издърпани в рамките на час-два.

На тръгване към дома си обаче внезапно е получила гърч и си е глътнала езика. За щастие наблизо е имало медицинско лице, което е видяло какво се е случило и е оказало първа помощ на нуждаещото се момиче, твърдят очевидци. Междувременно съседи се обадили на телефон 112.

На място е пристигнала линейка, която е откарала детето до спешното отделение на УМБАЛ „Свети Георги”. След оказаната медицинска помощ там, тя е била преместена в детското отделение на „Васил Априлов”, където е било необходимо да бъде поставена в медикаментозна кома. От лечебното заведение потвърдиха за въпросния случай.

По наша информация подобна ситуация се е случила преди дни в пловдивска гимназия, където друго момиче е получило отново гърч след употребата на устройството.

Преди няколко месеца пък, 14-годишен от Плевен загуби живота си след падане от седмия етаж, докато е бил под въздействие на упойващото вещество. Вейпът е съдържал хексахидроканабинол. Това е канабиноид, който се съдържа и в марихуаната. Често, особено лицата под 18 години, намират начини да се снабдят с електронни устройства за пушене по нерегламентирани начини извън търговските обекти и онлайн търговците. В такива случаи произходът и съставът на веществата са абсолютно неясни.

Както показва и този случай, прекомерната или бърза употреба на вейп може да предизвика тежки физиологични реакции – включително гърчове, загуба на съзнание и дори респираторна недостатъчност.

Макар електронните цигари и вейповете често да се рекламират като „по-безопасна“ алтернатива на традиционното тютюнопушене, все повече проучвания и инциденти доказват обратното – особено при употребата им от деца и подрастващи. Повечето вейпове съдържат високи дози никотин, който е силно пристрастяващ. Подрастващият мозък е особено уязвим към ефектите на никотина, което може да доведе до трайни промени в мозъка и поведението.

Ароматизаторите и течностите във вейповете често съдържат химикали като формалдехид, ацеталдехид и тежки метали, които пък могат да увредят белите дробове и други органи.

Специалисти по детско здраве и зависимости системно апелират към родителите, училищата и обществото за по-активна превенция и информираност относно вредите от употребата на вейпове сред учениците. Държавната агенция за закрила на детето вече започна кампания сред учениците за вредите от вейпове, райски газ и т.нар. дизайнерска дрога.

Законът, забраняващ продажбата на вейпове пък, беше приет на първо четене в средата на февруари с пълно единодушие – 197 гласа “за”. Измененията предвиждаха пълна забрана в България за предлагане, продажба, разпространение и реклама на електронни цигари за еднократна и многократна употреба – т. нар. вейпове. Беше решено и да се засилят контролните функции от страна на държавните органи. Въпреки това тези мерки изглежда не дават резултат, тъй като подобни случаи след употреба на устройствата продължават да застрашават живота на подрастващите.