На едва 38-годишна възраст почина риалити звездата, телевизионна водеща и писател Ники Греъм. Причините за смъртта й са следствие от болестта анорексия, с която се бори почти през целия си съзнателен живот. Тя говори за заболяването в ефир, както и в книгите си.
Заболяването се развива на психическа основа. При болните от анорексия се наблюдава понижено тегло, нереалистична представа за външния вид и страх от напълняване.
Те контролират теглото си чрез доброволно гладуване, предизвикано повръщане и други радикални методи. То е типично предимно за младите жени и често е резултат от налаганите представи за “идеалното” женско тяло.
“Още от момента, в който избухна на нашия екран, беше ясно, че Ники Греъм ще е сила, с която трябва да се съобразяваме”, пише за нея Дейли Мейл.
През 2006 година Ники Греъм дебютира в секси облекло за старта на Биг Брадър 2006 и се превръща в една от най-запомнящите се участнички. Докато камерите на къщата внимателно записват нейното участие, тя успява да прикрие за заболяването си и щетите, които то й носи.
Но в същото време, тя чувства че болестта я дебне някъде там и всеки момент може да я обземе.
“Знам че, ако преживея тежък момент, има шанс да попадна под влиянието й”, разказва тя в ефир през далечната 2014 година.
По всяка вероятност дори и не е подозирала за изпълнената с изпитания пандемична 2020-а, преобразила живота на милиони по света.
Бизнеси бяха затворени, а хората трябваше да се самоизолират за свое добро, но ситуация, която повлия отпицателно на психиката на мнозина.
По време на месеците на карантина за семейството и близките на Ники Греъмм става ясно, че тя преминава болезнено през този период, опитвайки се да се адаптира към промените в живота си.
Отрязана от своите приятели, които обичайно я подкрепят, с повяхваща телевизионна слава, на доскорошната любимка на цялата държава й остава малко, с което да заглуши мрачния глас в главата си, който й нашепва, че решението на проблемите е просто: Строг контрол над храненето и килограмите.
“Миналата година наистина я довърши заради Ковид-19”, разказва нейната майка Сюзан Греъм за последното фатално връщане на болестта на дъщеря си.
“Тя се оказа изключително самотна, прекарвайки много време в мисли единствено за храната.”
Ники трябвало да се справи с това, че всичките й екскурзии и срещи с приятели били постоянно отменяни. Обичайно това изключително й помагало, знаейки че има приятели, при които може да отиде.
“Може да звучи невероятно, но дори затварянето на фитнесите я притесни. Когато работеха, тя бе спокойна, че когато се храни, може да отиде и да тренира, за да е във форма”, разказва майка й.
“Не можеше да се среща с никого и остана сама. Предложих й да се пренесе при мен, но тя заяви че трябва да остане в дома си”, добавя опечалената Сюзан Греъм.
Проблемите на Ники започват на изключително ранна възраст. Тя се бори със заболяването близо тридесет години.
Самата тя споделя в книгите си, че може да го проследи до семейни проблеми на своите родители, когато е едва на седем.
Тя е привързана към баща си, а след като той има сериозни проблеми в работата си, характерът му се променя изключително.
След това бракът на родителите й започва да страда, което носи и допълнително напрежение.
У малката Ники се появяват и проблеми със самочувствието вследствие на думи от нейни връстници.
“Някъде на 7-годишна възраст, започнах да мисля, че за да бъда по-добра гимнастичка, трябва да бъда по-слаба. А, за да бъда най-добрата, трябва да бъда най-слабата”, пише тя.
Проблемите между родителите й завършват с развод, който съвпада със смъртта на нейния любим дядо.
Следват години, в които заради отключилата се анорексия тя често бива приемана в болницата, а впоследствие изписвана.
Когато качва достатъчно килограми, докторите прекратяват лечението й, но след това тя отново сваля тегло, гладувайки.
Един от лекуващите медици казва, че това е най-лошият случай на анорексия, който е виждал през практиката си.
На 24 години тя кандидатства в риалити формата Биг Брадър, а оттук нататък живота й е свързан с телевизията.
След това продължава да се развива, през последните години записва курсове по английски език, учи се как да се грижи за деца със специални потребности.
Въпреки жаждата й за живот, тя не успява да пребори последствията от болестта, с която живее. Пандемията, за съжаление, косвено утежнява състоянието й.
Още през месец декември теглото на Ники Греъмм е фатално ниско и и тя претърпява счупване на кости. Дори и през най-мрачните си дни обаче не губи надежда. Месец преди да умре тя моли майка си да предаде послание.
“Кажи на всички, че ще се опитам да преборя това и ще взема живота си обратно."
За съжаление тя почина на 9 април, в петък.
Превод: GlasNews.bg