Над 53 хиляди сигнала за домашно насилие са подадени към Националната система за спешни повиквания - 112 за 2024 година. В половината от тях се е наложила да бъде изпратена и Спешна медицинска помощ.

Отбелязва се ръст на издадените заповеди за защита за миналата година спрямо 2023 г. За 2024 г. данните показват 5252 заповеди за защита, а година по-рано те са били 4429.

Близо 1600 от тях са издадени за деца, обобщи Благородна Макева, преподавател по защита от домашно насилие в академията на МВР, която анализира официалната статистика.

Този ръст Макева обяснява със законодателните промени и бурната обществена реакция след случая "Дебора", когато от Наказателния кодекс беше премахнато изискването за системност на актовете на домашно насилие:

"Защото обществото излезе на площадите, за да подкрепи жертвите на домашно насилие, на насилие, основано на пола. Точно онова лято на 2023 г., когато юли месец всички хора в областните градове на страната се събраха пред съдебните палати, за да кажат "Нито една повече".

Сигналите за домашно насилие, подадени на единен номер 112, са над 53 000, но по-притеснителното, според Макева, е, че расте и броят на повторните повиквания, както и на сигналите, при които освен полиция трябва да бъде изпратен и екип на спешна медицинска помощ.

"Имаме повторни повиквания от един адрес. За тази година, която отмина, до месец септември беше изключително висок броят. Близо 46%, което е супер стряскащо. Крайната цифра обаче, която средномесечно направих вече за цялата страна, за цялата 2024, снижи нещата на 23%. Имаме и изключително висок дял на случаите, при които са насочили повече от една служба за спешно реагиране - малко над 1/5 от всички постъпили сигнали", каза тя, цитирана от БНР.