Най-малко 536 панелни жилищни блока стоят на опашката и чакат да започне новата програма за саниране. Това показват сметки на "24 часа" в страната. Бройката е минимална и е пресметната грубо, възможно е тези сгради да са много повече.

Това са блоковете, в които собствениците на апартаменти са се организирали при започването на изтичащата в момента национална програма за енергийна ефективност и са регистрирали сдружение на собствениците.

Поради забавяне на регистрацията, или по други причини, парите – 1,9 млрд. лв., които правителството отпусна през 2016 г. през Българската банка за развитие (ББР), не стигнаха до тях.

Сега тези сдружения ще имат предимство при новата програма за саниране, която е със средства от европейския План за възстановяване и устойчивост.

1,7 млрд. лв. от тези пари са само за саниране на многофамилни жилищни сгради и кметовете вече трябва да насърчават жителите на градовете да регистрират сдружения на собствениците в блоковете. При предишната програма парите стигнаха за около 2200 жилищни сгради, т.е. и сега процесът ще засегне горе-долу толкова.

Проверката по места показва, че основната тенденция е най-много кандидати на опашката да има точно в градовете, които и без това показаха успехи при предишната програма.

Мними майстори мамят при саниране! Изнудват, заплашват клиенти...

В област Благоевград например досега са санирани и въведени в експлоатация 189 жилищни блока. В Благоевград те са 143, в Гоце Делчев - 26, в Петрич - 9, в Сандански – 7, и в други по-малки градове са по 1-2. А в цялата област са регистрирани 566 сдружения на собственици. Сключени са 328 договора, но парите не са стигнали за всички. В самия Благоевград например 50 сгради са останали да чакат.

В областта, която бе абсолютен първенец – Бургас с общо 236 санирани блока, също има много чакащи. 11 сгради в Бургас са останали на косъм извън обхвата на предишната програма и сега ще са с предимство при новата. Освен тях за още 21 нови сгради, обявени като резервни, общината е готова да подаде документи за ремонтни дейности по фасадата.

В Смолян, който също е с много санирани блокове, и то по няколко програми, също има доста чакащи. Според кмета на града Николай Мелемов само в общината техният брой е към 50.

76 сдружения на собственици има регистрирани в Пазарджик, които са одобрени за саниране на блоковете им още през 2016 г., но средствата не са стигнали, съобщи кметът на общината Тодор Попов. Собствениците на апартаменти в тях ще имат предимство.

В Плевен 13 многофамилни сгради са напълно готови с цялата документация, но не е осигурено финансиране.

Във Варна като по-голям град и чакащите са доста повече. В самата община са подадени 126 заявления и от тях за 41 сгради има сключени договори за финансиране с ББР. Други 75 сгради са включени в регистър на чакащите, а за още 10 заявленията са подадени след преустановяване на приема на документи, но те също са включени в лист на чакащите.

Важно е да се знае, че въпреки подадените документи и дори одобренията може да се наложи отново да се подготвят документи, предупредиха експерти. Това е така, защото те са били внесени в общината преди 2-3 години и е възможно оттогава да има продадени апартаменти с нови собственици, от които трябва да се търси писмено съгласие. Всеки конкретен случай ще се разглежда индивидуално, за да видим дали има нужда от ново попълване на документи.

Както при предишната програма и сега собствениците на апартаменти в такива сгради няма да доплащат нищо.

По принцип Планът за възстановяване и устойчивост не предвижда финансиране 100% от разходите за каквото и да било, не само за санирането, но в момента се учредява специален фонд, в който ще се акумулират средства от продажбата на въглеродни емисии.