Раздаването на безвъзмездни помощи на калпак като подкрепа в ковид-пандемията, без анализ и проучване, е зловреден популизъм. Наливането на тези средства не е ефективно, напротив вреди сериозно на икономиката, предупредиха икономисти от Съвета по икономически и публични политики.
Те представиха социологическо проучване, проведено съвместно с агенция "Тренд", с въпрос: "Ако държавата предостави на всеки български гражданин сумата от 1400 лева, вие лично какво бихте направили с тези пари?"
Проучването, направено сред 1008 българи, е по повод модела на подпомогане в САЩ, където са раздадени по 1400 долара на определени групи от хора.
Резултатите от анкетата в България показват, че масово хората биха дали тези средства за дейности, недопринасящи с нищо за икономическото развитие.
Така например 28% от хората биха похарчили тези пари за ремонт на жилището, също 28% - биха платили битови сметки, 27% - за погасяване на банкови заеми, и още толкова - за храна. 23% от анкетираните биха спестили парите, а 25% - ще ги използват за пътувания.
Минимален е процентът на тези, които биха инвестирали в бизнес или пък на финансовите пазари, което би довело до реален икономически ефект, посочват икономистите от Съвета по икономически и публични политики.
Те са изненадани, че инвестирането в образование също не е приоритет за българите, въпреки, че това е пътят към подобряване на производителността и по-високи заплати.
От Съвета за икономически и публични политики разкритикуваха и раздаването на 50 лв. добавка към пенсионерите, които не са най-пострадалата част от населението в икономическата ковид-криза.
"Това утежнява фиска, без да има никакъв ефект за икономическия растеж. Политическите партии, които лансират подобни мерки печелят единствено краткосрочни дивиденти", смятат икономистите.