Агенция „Мяра“ представи актуалните електорални нагласи в обществото.

Ако изборите бяха днес, 26,5% от участващите бяха гласували за ГЕРБ-СДС, 13,9% за „Продължаваме Промяната - Демократична България“, 13,5% за „Възраждане“, 10,1% за „ДПС - Ново начало“, 7,0% - за „Демокрация, права и свободи“ - ДПС, 6,8% за „БСП - Обединена левица“, 6,4% за „Има такъв народ“, 5,9% за МЕЧ, 4% за „Величие“, а 5,9% за други по-малки формации.

Президентът остава с най-висок институционален рейтинг – 47,6% са с положително отношение, а 38,4% – с отрицателно.

Отношението към правителството седмици след създаването му е положително в 26,8% от случаите, но отрицателно в 56,7% от случаите. Останалите се колебаят. Данните са сравнително приемливи на фона на обичайните нива на доверие в институциите у нас и са начален кредит на доверие, казват от агенцията.

По традиция парламентът се ползва с по-ниско одобрение – 11,2% имат, но 76,7% нямат. Трудно е към парламент да се очаква по-добро отношение – по правило доверието следва партийните пристрастия, а в парламента освен „нашите“ винаги са представени и „другите“.

Президентът Румен Радев води по доверие с 46,7%, следван от премиера Росен Желязков (18,9%) и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов (15,9%). Шефът на парламента Наталия Киселова е четвърта по този показател с 15,3%. Следват и други партийни лидери, като разпознаваемостта на някои, като Атанас Зафиров от БСП, е все още ниска.

Обикновено политиците събират повече негативни, отколкото позитивни оценки, а рейтингите показват масови предпочитания, не толкова работата на фигурите. Личности извън ежедневната политическа борба обикновено имат по-висок рейтинг, а по-малките партии генерират по-малка подкрепа за лидерите си.

Агнеция "Мяра"

Това са част от изводите и хипотезите от национално представително изследване от независимата ежемесечна програма „лице в лице“ на новата социологическа агенция „Мяра“. Изследването е проведено с таблети между 6 и 16 февруари 2025 г. сред 803 пълнолетни български граждани.