Миналият месец е бил най-топлият февруари в света, алармира службата на ЕС за климата, предаде Би Би Си.
През всеки месец от изминалата 2023 г. сме достигали рекордно високи температури, а с добавянето на топлия февруари серията вече стига до девет поредни рекорда.
Освен температурата на въздуха, морската повърхност е стигнала най-горещата температура в историята, а ледът в Антарктика отново достигна екстремно ниски нива.
И въпреки че температурите все още се повишават от метеорологичното явление "Ел Ниньо" в Тихия океан, изследователите вярват, че основният двигател за повишаването на температурата в света е човешката дейност, а не природните явления.
Концентрациите на въглероден диоксид са на най-високото си ниво от два милиона години насам и също са се увеличили с почти рекордни нива през последната година.
„Парниковите газове недвусмислено са основният виновник за това", казва пред Би Би Си професор Селесте Сауло, генерален секретар на Световната метеорологична организация на ООН.
Тези затоплящи газове са допринесли за това февруари 2024 г. да бъде с около 1,77 градуса по Целзий по-топъл от времената преди хората да започнат да изгарят големи количества изкопаеми горива. Това показват данни на програмата на ЕС за климатични промени „Коперник".
Това подобрява предишния рекорд от 2016 г. с около 0,12 градуса по Целзий. При тези температури особено силни горещини имаше в Западна Австралия, Югоизточна Азия, Южна Африка и Южна Америка, предаде bTV.
През следващите няколко месеца климатичният феномен „Ел Ниньо" ще продължи да оказва влияние върху температурите и метеорологичните условия.
"Очакваме "Ел Ниньо" да продължи да поддържа високи температури поне през първата половина на 2024 г.", казва д-р Колин Морис, старши учен на Британската метеорологична служба, пред Би Би Си.
Прогнозите на американската Национална океанска и атмосферна администрация пък са успокояващи.
Според тях между април и юни месец тази година е възможно преминаване към неутрални условия в Тихия океан, а след това между юни и август преминаване към хладната фаза, известна като "Ла Ниня".
Това ще доведе до временно намаляване на глобалните температури на въздуха заради по-хладната морска повърхност в източната част на Тихия океан, която ще намали отделянето на топлина и затоплянето на въздуха.
Но докато човешките дейности продължават да отделят огромни количества парникови газове, температурите ще продължат да се повишават в дългосрочен план, което в крайна сметка ще доведе до повече рекорди и екстремни метеорологични условия.
"Знаем какво да направим - да спрем изгарянето на изкопаеми горива и да ги заменим с по-устойчиви, възобновяеми източници на енергия", казва д-р Фредерике Ото, старши преподавател по климатология в Имперския колеж в Лондон, пише 24 часа.
"Докато не направим това, екстремните метеорологични явления, засилени от изменението на климата, ще продължат да унищожават човешки животи и средства за препитание", допълва той.